Szukaj
Dom i ogród

Markizy bez profilu nośnego, czy z nim? Jak prawidłowo wybrać

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
473 przeczytanie
Markizy bez profilu nośnego, czy z nim? Jak prawidłowo wybrać
Markizy potrafią uczynić przyjemniejszym pobyt na tarasie, balkonie lub ogródku; nie obejdzie się bez nich również wiele restauracji z ogródkami na chodniku. Przy ich wyborze, oprócz designu materiału, najważniejszym czynnikiem jest konstrukcja.

Zwinięta markiza może być chroniona kasetą (w przypadku markiz kasetowych wraz z ramionami, w przypadku półkasetowych tylko wał z nawiniętym materiałem) lub odkryta (w przypadku otwartych markiz). Otwarte markizy jako ochrona przed pogodą lub np. zanieczyszczeniem przez ptaki jest wskazane umieścić od okap (ewentualnie balkon sąsiada piętro wyżej) lub zadaszeniem. Są dwa rodzaje otwartych markiz: bez profilu nośnego i z profilem nośnym.

Markizy bez profilu nośnego

Te markizy mają najprostszą konstrukcję i są używane raczej w mniejszych wielkościach. Ich zaletą jest niska masa i przepuszczalność powietrza. Nadają się przede wszystkim do zaciemnienia mniejszych balkonów i tarasów, ale poradzą sobie też z zakryciem ogródków restauracji. W ofercie ISOTRA ten typ reprezentuje markiza JASMINA. Jej konstrukcję tworzą dwie boczne konsole, między którymi jest umieszczony wałek z ocynkowanej stali do nawijania materiału. Na tych konsolach są umocowane ramiona zakończone profilem przednim z okapnicą do odprowadzania wody deszczowej.

Markizy z profilem nośnym

Profil nośny umożliwia zaciemnienie większych tarasów i werand dzięki wykorzystaniu skrzyżowanych ramion. Są one umocowane właśnie na profilu nośnym, który nadaje markizie masywność i lepszą stabilność na wietrze. ISOTRA ma taką markizę w ofercie jako typ STELA. Konstrukcję tworzą konsole z nośnym profilem stalowym, przegubowe ramiona, wał do nawijania materiału, przedni profil i mechanizm do obsługi. Przedni profil ma okapnicę, która zapobiega tworzeniu kałuży na rozwiniętej markizie i słupy do odprowadzania wody deszczowej. STELA oferuje wariant krzyżowych ramion, z którym można uzyskać większy wysuw markizy, niż jej szerokość.

Jak wybrać markizę

Oba typy konstrukcyjne markiz można uzupełnić kratką ochronną z ocynkowanej blachy. Wzornik materiałów jest też jednakowy dla obu typów – można wybrać z wzornika materiałów DICKSON i SATTLER, które potrafią nie tylko zatrzymać promienie słońca, ale wytrzymają też słaby deszcz, są odporne na pleśnienie i utrzymują wysoką stałość kolorów. Na życzenie można zapewnić również nadruk na markizę. Można wybrać obsługę bądź z pomocą korbki, lub napęd elektryczny w kilku wersjach: silnikiem, silnikiem z awaryjną korbką, na zdalne sterowanie lub z wykorzystaniem automatycznego czujnika wiatru i słońca. Wybór markizy zatem zależy od tego, czy chcemy konstruuję bardziej przewiewną, czy bardziej masywną. Markizę z profilem nośnym można też wybrać wtedy, kiedy potrzebujemy większego wysuwu, niż jest jej szerokość.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
473 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
473 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.