Szukaj
Dom i ogród

Markizy bez profilu nośnego, czy z nim? Jak prawidłowo wybrać

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
338 przeczytanie
Markizy bez profilu nośnego, czy z nim? Jak prawidłowo wybrać
Markizy potrafią uczynić przyjemniejszym pobyt na tarasie, balkonie lub ogródku; nie obejdzie się bez nich również wiele restauracji z ogródkami na chodniku. Przy ich wyborze, oprócz designu materiału, najważniejszym czynnikiem jest konstrukcja.

Zwinięta markiza może być chroniona kasetą (w przypadku markiz kasetowych wraz z ramionami, w przypadku półkasetowych tylko wał z nawiniętym materiałem) lub odkryta (w przypadku otwartych markiz). Otwarte markizy jako ochrona przed pogodą lub np. zanieczyszczeniem przez ptaki jest wskazane umieścić od okap (ewentualnie balkon sąsiada piętro wyżej) lub zadaszeniem. Są dwa rodzaje otwartych markiz: bez profilu nośnego i z profilem nośnym.

Markizy bez profilu nośnego

Te markizy mają najprostszą konstrukcję i są używane raczej w mniejszych wielkościach. Ich zaletą jest niska masa i przepuszczalność powietrza. Nadają się przede wszystkim do zaciemnienia mniejszych balkonów i tarasów, ale poradzą sobie też z zakryciem ogródków restauracji. W ofercie ISOTRA ten typ reprezentuje markiza JASMINA. Jej konstrukcję tworzą dwie boczne konsole, między którymi jest umieszczony wałek z ocynkowanej stali do nawijania materiału. Na tych konsolach są umocowane ramiona zakończone profilem przednim z okapnicą do odprowadzania wody deszczowej.

Markizy z profilem nośnym

Profil nośny umożliwia zaciemnienie większych tarasów i werand dzięki wykorzystaniu skrzyżowanych ramion. Są one umocowane właśnie na profilu nośnym, który nadaje markizie masywność i lepszą stabilność na wietrze. ISOTRA ma taką markizę w ofercie jako typ STELA. Konstrukcję tworzą konsole z nośnym profilem stalowym, przegubowe ramiona, wał do nawijania materiału, przedni profil i mechanizm do obsługi. Przedni profil ma okapnicę, która zapobiega tworzeniu kałuży na rozwiniętej markizie i słupy do odprowadzania wody deszczowej. STELA oferuje wariant krzyżowych ramion, z którym można uzyskać większy wysuw markizy, niż jej szerokość.

Jak wybrać markizę

Oba typy konstrukcyjne markiz można uzupełnić kratką ochronną z ocynkowanej blachy. Wzornik materiałów jest też jednakowy dla obu typów – można wybrać z wzornika materiałów DICKSON i SATTLER, które potrafią nie tylko zatrzymać promienie słońca, ale wytrzymają też słaby deszcz, są odporne na pleśnienie i utrzymują wysoką stałość kolorów. Na życzenie można zapewnić również nadruk na markizę. Można wybrać obsługę bądź z pomocą korbki, lub napęd elektryczny w kilku wersjach: silnikiem, silnikiem z awaryjną korbką, na zdalne sterowanie lub z wykorzystaniem automatycznego czujnika wiatru i słońca. Wybór markizy zatem zależy od tego, czy chcemy konstruuję bardziej przewiewną, czy bardziej masywną. Markizę z profilem nośnym można też wybrać wtedy, kiedy potrzebujemy większego wysuwu, niż jest jej szerokość.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Zrób to sam
6. czerwca 2023

Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
338 przeczytanie
Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów
Czy sami zbliżacie się do następnego etapu życia, czy też przeprowadzacie do swojego domu starzejących się rodziców, mieszkanie dla seniorów potrzebuje zmian. Gdzie są najpilniejsze i jak je rozwiązać?
Świat Isotry
5. czerwca 2023

NOWOŚĆ na rynku: Aluminiowe zadaszenie na samochody CARPORT ARTOSI

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
338 przeczytanie
NOWOŚĆ na rynku: Aluminiowe zadaszenie na samochody CARPORT ARTOSI
Od 2019 roku, kiedy w lutym na targach budowlanych Coneco w Bratysławie przedstawiliśmy nasz bestseller - aluminiową pergolę bioklimatyczną ARTOSI, doszło do wielu jej ulepszeń o dodano do niej więcej akcesoriów i dodatków, takich jak oświetlenie LED, rolety ekranowe ALFA-ZIP lub ALFA-ZIP PLUS, przesuwne oszklenie ARTOSI GLASS. Teraz jednak dajemy innowacją inny wymiar, jakim jest doskonałe zgranie pergoli i zadaszenia na samochody na jednej parceli dzięki naszej nowości na rynku - zadaszeniu na samochody CARPORT ARTOSI.