Szukaj
Dom i ogród

Markizy bez profilu nośnego, czy z nim? Jak prawidłowo wybrać

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
261 przeczytanie
Markizy bez profilu nośnego, czy z nim? Jak prawidłowo wybrać
Markizy potrafią uczynić przyjemniejszym pobyt na tarasie, balkonie lub ogródku; nie obejdzie się bez nich również wiele restauracji z ogródkami na chodniku. Przy ich wyborze, oprócz designu materiału, najważniejszym czynnikiem jest konstrukcja.

Zwinięta markiza może być chroniona kasetą (w przypadku markiz kasetowych wraz z ramionami, w przypadku półkasetowych tylko wał z nawiniętym materiałem) lub odkryta (w przypadku otwartych markiz). Otwarte markizy jako ochrona przed pogodą lub np. zanieczyszczeniem przez ptaki jest wskazane umieścić od okap (ewentualnie balkon sąsiada piętro wyżej) lub zadaszeniem. Są dwa rodzaje otwartych markiz: bez profilu nośnego i z profilem nośnym.

Markizy bez profilu nośnego

Te markizy mają najprostszą konstrukcję i są używane raczej w mniejszych wielkościach. Ich zaletą jest niska masa i przepuszczalność powietrza. Nadają się przede wszystkim do zaciemnienia mniejszych balkonów i tarasów, ale poradzą sobie też z zakryciem ogródków restauracji. W ofercie ISOTRA ten typ reprezentuje markiza JASMINA. Jej konstrukcję tworzą dwie boczne konsole, między którymi jest umieszczony wałek z ocynkowanej stali do nawijania materiału. Na tych konsolach są umocowane ramiona zakończone profilem przednim z okapnicą do odprowadzania wody deszczowej.

Markizy z profilem nośnym

Profil nośny umożliwia zaciemnienie większych tarasów i werand dzięki wykorzystaniu skrzyżowanych ramion. Są one umocowane właśnie na profilu nośnym, który nadaje markizie masywność i lepszą stabilność na wietrze. ISOTRA ma taką markizę w ofercie jako typ STELA. Konstrukcję tworzą konsole z nośnym profilem stalowym, przegubowe ramiona, wał do nawijania materiału, przedni profil i mechanizm do obsługi. Przedni profil ma okapnicę, która zapobiega tworzeniu kałuży na rozwiniętej markizie i słupy do odprowadzania wody deszczowej. STELA oferuje wariant krzyżowych ramion, z którym można uzyskać większy wysuw markizy, niż jej szerokość.

Jak wybrać markizę

Oba typy konstrukcyjne markiz można uzupełnić kratką ochronną z ocynkowanej blachy. Wzornik materiałów jest też jednakowy dla obu typów – można wybrać z wzornika materiałów DICKSON i SATTLER, które potrafią nie tylko zatrzymać promienie słońca, ale wytrzymają też słaby deszcz, są odporne na pleśnienie i utrzymują wysoką stałość kolorów. Na życzenie można zapewnić również nadruk na markizę. Można wybrać obsługę bądź z pomocą korbki, lub napęd elektryczny w kilku wersjach: silnikiem, silnikiem z awaryjną korbką, na zdalne sterowanie lub z wykorzystaniem automatycznego czujnika wiatru i słońca. Wybór markizy zatem zależy od tego, czy chcemy konstruuję bardziej przewiewną, czy bardziej masywną. Markizę z profilem nośnym można też wybrać wtedy, kiedy potrzebujemy większego wysuwu, niż jest jej szerokość.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Motywy sezonowe
19. grudnia 2022

Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
261 przeczytanie
Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
16. września przypominamy sobie międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej. Co możemy zrobić my sami dla jej odnowy? Jakie są inne sposoby, którymi możemy pomagać naszej planecie? Każdy z nas może pomóc.
Motywy sezonowe
25. listopada 2022

Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
261 przeczytanie
Użyj sobie adwentu bez jarmarku adwentowego
Nie pozwól się zanudzić: adwentu można użyć sobie również w domu lub w ogrodzie.