Szukaj
Świat Isotry
5. września 2022

Markizy – historia i wykorzystanie

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
433 przeczytanie
Markizy – historia i wykorzystanie
Uważasz markizy tylko za ozdobę ogródków restauracyjnych? Byłaby to szkoda – markizy potrafią pięknie wytworzyć cień na tarasie i balkonie. Interesuje Cię, jak powstały i jakie są ich rodzaje?

Jak powstały markizy?

Przodków dzisiejszych markiz znaleźlibyśmy już w starożytnym Egipcie i Syrii. Tkane maty chroniły przed słońcem stoiska na targach i miejsca przy domach mieszkalnych. Jeżeli chodzi o współczesność, zewnętrzne tekstylne zaciemnienie rozpowszechniło się w pierwszej połowie XIX wieku. Materiał był podparty drewnianą lub stalową konstrukcją. W Ameryce markizy zaczęły być popularne przed sklepami i domami przede wszystkim po skończeniu wojny domowej.

Wtedy miały jednak wiele wad: konstrukcja była stała i materiał trzeba było zwijać ręcznie. Później zaczęły się pojawiać mechanizmy dla ułatwienia manipulacji z markizami, zwłaszcza linka z bloczkiem. Również z tą pomocą zazwyczaj nie dało się zaciągnąć markiz całkowicie a wystający materiał mógł na słońcu wyblaknąć, przeszkadzać w widoku, lub stwarzać wrażenie nieporządku.

Nowoczesne markizy wszystkie te problemy rozwiązały. Można je kompletnie zaciągnąć, ręcznie lub z pomocą korbki, lub różnymi wariantami napędu elektrycznego. Ponadto opracowano też różne sposoby napinania – krzyżowe ramiona na przykład umożliwiają większy wysuw markizy, niż jest jej szerokość.

Do czego są markizy i jakie typy możesz kupić

Konstrukcyjnie dziś istnieją dwa główne rodzaje markiz: koszowe są używane zazwyczaj przed sklepami i innymi lokalami, tarasowe zaciemnią balkon lub taras. Jeżeli nie masz na tarasie pergoli, markiza jest idealnym sposobem jego zaciemnienia: ochroni przed słońcem, wytrzyma słaby deszcz i nie zasłania widoku.

W razie wybrania napędu elektrycznego ponadto odpada manipulacja, jaką musisz przeprowadzać na przykład z parasolem: zdjąć futerał, często z pomocą pręta przedłużającego, korbką rozłożyć, pochylić … w przypadku markizy z napędem elektrycznym wystarczy nacisnąć przycisk. A nawet to nie musi być konieczne: dla markiz istnieje czujnik słońce/wiatr, który je złoży lub rozłoży według pogody. Ewentualnie możesz dodać markizy do swojego inteligentnego domu TaHoma i obsługiwać je przez telefon, lub ich rozkładanie uprzednio zaprogramować według swojego programu dnia.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
433 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
433 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?