Szukaj
Motywy sezonowe
23. czerwca 2023

Dzień miejsca pracy: szansa na poprawę relacji, ale również środowiska pracy

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
204 przeczytanie
Dzień miejsca pracy: szansa na poprawę relacji, ale również środowiska pracy
Co obchodzisz 30 kwietnia? Tylko Czarownice? To nie jest jedyne ważne wydarzenie, które jest związane z tą datą: OSN w tym dniu zaleca obchodzenie Dnia miejsca pracy i w jego ramach ulepszanie relacji w pracy, nawiązywanie przyjaźni i pracę nad osobistym rozwojem. Tym razem bezpośrednio w pracy będzie go obchodzić niewielu z nas, ponieważ w tym roku jest to niedziela. Ideę ulepszenia miejsca, gdzie pracujemy, możemy jednak wprowadzić w życie na przykład w piątek lub we wtorek po Święcie Pracy.

Zdrowe i ergonomiczne miejsce pracy

Przede wszystkim w przypadku pracy siedzącej, kiedy spędzasz większą część dnia pracując w biurze, ważne jest pamiętanie o zdrowiu. Włącz do swojego dnia kilka rutyn, które pomogą zapobiec problemom zdrowotnym.

Praca przy komputerze szkodzi przede wszystkim naszym plecom. Dbajmy o ergonomię siedzenia, tj., prawidłową wysokość stołu i krzesła i pozycję nóg. Wszystkie stawy, które siedząc zginamy, powinny w miarę możliwości być w pozycji pod kątem prostym.

Nie zapominajmy też o pobudzaniu krążenia, które zapobiega obrzękom i bólom nóg. Przynajmniej raz co godzinę wstańmy i przeciągnijmy się, na przykład w ramach przechadzki do aneksu kuchennego. Siedząc możemy ćwiczyć chociaż ręce i kostki.

Na gól rąk pomagają ergonomiczne klawiatury i pionowe myszy, które zapewniają bardziej naturalną pozycję ręki. Podczas pracy należy też mieć oparte całe przedramiona o blat stołu.

Dobre oświetlenie i zaciemnienie

Podczas pracy potrzebujemy dobrze widzieć, ale jednocześnie nie być oślepiani. Dobre oświetlenie jest podstawą, ale tak samo ważne jest zaciemnienie. Oświecony pracodawca wyposaży miejsce pracy we wszystko potrzebne a w zakresie zaciemnienia ma bogaty wybór. W budynkach biurowych są popularne głównie żaluzje zewnętrzne, które pomagają w utrzymywaniu ciepła wewnątrz budynku a w lecie zapobiegają przegrzewaniu, wewnętrzne żaluzje pionowe lub rolety ekranowe. Wszystkie te typy zaciemnienia można też kupić do pracowni domowej, gdzie można korzystać z ich zalet tak samo, jak w biurze.

Przyjemne relacje z kolegami

Przynieś do pracy na przykład upieczone w domu ciasto, kanapki lub bombonierkę. Kolegów na pewno ucieszy, że o nich pamiętasz, a w ramach obchodów Dnia Miejsca Pracy możecie przyjemnie pogadać w aneksie kuchennym. W przyszłym roku możesz zaproponować w dziale personalnym, aby zorganizował jakieś małe obchody oficjalnie. W pracy spędzamy jedną trzecią dnia, więc powinniśmy tam być zadowoleni.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
204 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
204 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.