Szukaj
Motywy sezonowe
25. listopada 2023

Dekoracje jesienne: ozdób dom na zewnątrz i wewnątrz

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
199 przeczytanie
Dekoracje jesienne: ozdób dom na zewnątrz i wewnątrz
Jesień wprost zaprasza do tworzenia dekoracji i upiększania domu – same jesienne owoce natury, takie jak dynie, owoce dzikiej róży, jabłka lub jagody jarzębiny, wyglądają pięknie ❤️ i łatwo je wkomponować w wystrój naszego domu lub mieszkania. To samo dotyczy opadłych kolorowych liści. Wypróbuj jesienny wieniec, dekorację z dyni, lub spróbuj zrobić nietypowy świecznik.

Dyniowe dekoracje w domu i w ogrodzie nie tylko na Halloween

Te jaskrawe piękności doskonale pasują do jesieni. Uwaga na ich umieszczenie w pomieszczeniach mieszkalnych: w ciepłym środowisku szybko się psują. Możesz je jednak zostawić na przykład w nieogrzewanym przedpokoju lub na klatce schodowej.

Ozdób swoje parapety, schody czy werandę małymi ozdobnymi dyniami - dostępne są w wielu wariantach koloru żółtego, zielonego, pomarańczowego lub białego. Wprowadzą do Twojego domu jesienny nastrój.

Jesienne skrzynki i koszyki

Werandę lub miejsce w okolicy drzwi wejściowych, taras lub pergolę najczęściej zdobi się sezonowymi skrzynkami. O najlepszych roślinach do skrzynek na nadchodzący okres jesienny i zimowy pisaliśmy w ubiegłym miesiącu, zainspiruj się. Nie musisz jednak sadzić kwiatów do skrzynek – do dekoracji na zewnątrz wystarczy umieścić suszone rośliny, jesienne owoce i przedmioty dekoracyjne w koszach lub innych pojemnikach.

Świeczniki i świece

Skracają się dni, wydłużają wieczory i przychodzi sezon świec. Oryginalne świece można łatwo zrobić ze słoików i jesiennych liści – nasmaruj słoiki klejem (np. Wikolem) i dociśnij do nich liście. Jeżeli zamiast prawdziwych liści użyjesz ich imitacji z tkaniny, ze świeczek nie będą odpadać uschnięte kawałki. Potem owiń szyjkę słoika łykowym sznurkiem. Aby uzyskać nieco inny wygląd świecznika, połóż na szkle jeden ciekawie ukształtowany liść i pomaluj jego krawędzie wybranym odcieniem farby akrylowej, a następnie zamaluj resztę słoika tak, aby pozostało niezamalowane okienko w kształcie liścia. Wykończ sznurkiem lub nalep inne ozdoby.

Jednorazowy jesienny świecznik można również zrobić z jabłka - wytnij w jego górnej części okrągły otwór z płaskim dnem wielkości i wysokości świeczki herbacianej. Owiń jabłko drutem do wiązania z nawleczonymi dekoracjami, takimi jak owoce róży lub inne jesienne jagody. Włóż świeczkę herbacianą i zapal ją. W mgnieniu oka będziesz mieć niezwykły dodatek na stół w jadalni.

Jesienne wieńce

Stroiki adwentowe zna każdy – dlaczego jesienią nie ozdobić drzwi wejściowych wieńcem z jesiennymi motywami? Wystarczy korpus wieńca, pistolet do kleju na gorąco i wybrane ozdoby.

 

Źródło ilustracji: Petals.com

Pomysły na to, czym ozdobić jesienny wieniec

 • jesienne liście
 • szyszki
 • suszone kwiaty słonecznika lub inne kwiaty
 • kocanki
 • owoce dzikiej róży
 • jarzębina lub inne jagody
 • kukurydza, czosnek i cebula
 • małe jabłuszka
 • ozdobne trawy
 • miniaturowe dynie i tykwy
 • wrzosy
 • paprocie
 • bluszcz
 • choina
 • wstęgi i kokardki

Na drzwiach wejściowych możesz też umocować girlandę. Będziesz do tego potrzebować dwóch lub trzech mocnych zszywek, linkę, na której będziesz mocować dekoracje, oraz drut do wiązania. Linkę owiniesz sianem umocowanym drutem do wiązania, umocujesz podstawę girlandy do rogów (ew. umocujesz z pomocą trzeciej zszywki jeszcze pośrodku górnej belki ościeżnicy) i znów ozdobisz wybranymi ozdobami.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
199 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
199 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.