Szukaj
Dom i ogród
23. sierpnia 2023

Cudowna woda deszczowa – jak ją chwytać i wykorzystać

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
200 przeczytanie
Cudowna woda deszczowa – jak ją chwytać i wykorzystać
Będzie, czy nie będzie padać? Kiedy już jakaś życiodajna ciecz spadnie na naszą działkę, byłoby szkoda nadmiar wypuścić bez użytku do kanału. Jak chwytać wodę deszczową i do czego najlepiej się nadaje?

Gdzie chwytać wodę deszczową

Nasze babcie postawiły pod okap beczkę lub inne naczynie. Jednak nadziemne zbiorniki na wodę deszczową mają szereg wad – zajmują miejsce, woda w nich wytrzyma krótko i zacznie się psuć. Bywa też problem z ich niedostateczną pojemnością, a oprócz regularnego czyszczenia trzeba przed zimą wciąż pamiętać o ich opróżnieniu. Większość z nas dba też o wygląd sprzętu ogrodowego a plastikowa beczka nie jest zbyt piękna. Retro drewniana beczka jest znów stosunkowo ciężka i łatwo ją uszkodzić.

Lubisz zdobić ogród kwiatami? Te rośliny najlepiej ozdobią i uzupełnią Twoją pergolę.

W przypadku zbiorników podziemnych żadnych z podobnych problemów nie trzeba rozwiązywać. Ich nabycie jest jednak związane z adaptacją budowlaną, dlatego lepiej zaplanować ich wielkość i umieszczenie jeszcze przed budową lub remontem.

Oblicz, jak dużego zbiornika potrzebujesz z pomocą któregoś z kalkulatorów w Internecie.

Dotacje od państwa

Na efektywne chwytanie i wykorzystanie wody deszczowej lub też odpadowej można czerpać państwowe dotacje. Warunki są różne, aktualnie można skorzystać z dotacji na wykorzystanie wody deszczowej i odpadowej tylko w połączeniu z ociepleniem, nową budową, lub z wymianą i instalacją źródeł energii. Jeżeli to Ciebie dotyczy, poszukaj w Internecie.

Do czego nadaje się woda deszczowa a do czego nie

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest łatwa: oczywiście do podlewania. Jednak to nie jest jedyne możliwe wykorzystanie nagromadzonej wody deszczowej.

Z powodów higienicznych nie jest wskazane używanie wody deszczowej do mycia naczyń, kąpieli lub gotowania, nawet po oczyszczeniu. Natomiast można w domu chwytać tzw. szarą wodę, ton znaczy odpadową z prysznica, zlewów i pralki, oczyszczać ją w domowej oczyszczalni a następnie wykorzystać do podlewania ogrodu, mycia samochodu lub spłukiwania toalety. Musi jednak być przechowywana i rozprowadzana oddzielnie od wody deszczowej. Szara woda nie może zawierać moczu, tłuszczów ani resztek jedzenia.

Czy można napełnić wodą deszczową basen? Wodą normalnie chwytaną do zbiorników powierzchniowych nie, ponieważ ma wyraźnie wyższą kwaśność, niż byłoby wskazane i mogą w niej być obecne zarodki chorobotwórcze, pyłki roślin, lub na przykład odchody ptaków. Woda z podziemnego zbiornika, który posiada filtrację, może służyć do napełnienia basenu.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
200 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
200 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.