Szukaj
Motywy sezonowe
29. sierpnia 2022

Kwitnący ogród dla początkujących: jakie zasadzić rośliny jednoroczne i trwałe?

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
443 przeczytanie
Kwitnący ogród dla początkujących: jakie zasadzić rośliny jednoroczne i trwałe?
Zaczynasz przygodę z ogrodem? Poradzimy Ci, jakie kwiaty sporo wybaczą i pomogą przeżyć mnóstwo przyjemnych chwil wśród Twojego własnego kwitnącego ogrodu.

Skromne rośliny jednoroczne

Niektóre rośliny letnie możesz wyhodować sam lub kupić w formie sadzonek; inne nie znoszą przesadzania i trzeba je zasiać wprost na grządce. Jeżeli dopiero zaczynasz, nie komplikuj sobie niepotrzebnie startu i kup sadzonki w sklepie ogrodniczym. Sadź je w drugiej połowie maja na wypieloną grządkę, która może być wzbogacona humusem.

Jeżeli będziesz próbować wyhodować sadzonki sam, kup specjalny typ substratu do wysiewu i rozmnażania.

Do najpopularniejszych roślin letnich należą aksamitki (astrowate), nagietek, żółte i pomarańczowe kwitnąca rukiew wodna, wielobarwne „paszcze“ wyżlinu, czy też mini kwiaty goździka chińskiego. Możesz jednak wypróbować na pewno również cynie, amarant, niecierpek, szałwię, lub kosmos pierzasty. Grządki urozmaicą na przykład oryginalne fioletowe kwiaty czosnku olbrzymiego, czy też ozdobna trawa stipa. 

Jak kombinować kwiaty?

Planując grządkę kwiatową dobrze jest pamiętać o trzech rzeczach: wysokości, kolorze i okresie kwitnięcia poszczególnych gatunków. 

Lawina kwiatów prawie bez pracy

Bez wysiewania co roku – rośliny trwałe wytrzymają bez problemu wiele lat i będą się stopniowo rozrastać w kępy, które możesz potem rozsadzić na różne miejsca, lub darować je przyjaciołom. Sprawdziły się różne kultywary irysów, piwonii lub liliowców. Dla początkujących wskazana jest też rudbekia, dzwonki, przetacznik, łubinnik, kuklik, i inne. 

Również odporne rośliny trwałe będą jednak potrzebować w przybliżeniu przez pierwsze dwa lata trochę więcej opieki, niż tylko podlewanie: nie zapomnij pleć, po zasadzeniu otul je dobrym, dobrze rozłożonym kompostem, oraz oznacz je kijkami (pomogą w orientacji, gdzie rosną, kiedy w pierwszych kilku latach w zimie stracą liście i schowają się do ziemi). Nie pozwól im zarosnąć chwastami – mulczuj grządki najlepiej odleżałymi zrębkami. I, oczywiście, jeszcze przed zasadzeniem sprawdź, jakie warunki odpowiadają wybranym kwiatom i czy masz dla nich stanowisko z odpowiednią ilością światła słonecznego i odpowiednią glebą.

Masz albo planujesz pergolę ogrodową? Zobacz, jakie rośliny nadają się do niej najlepiej!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
443 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
443 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?