Szukaj
Motywy sezonowe
29. sierpnia 2022

Kwitnący ogród dla początkujących: jakie zasadzić rośliny jednoroczne i trwałe?

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
559 przeczytanie
Kwitnący ogród dla początkujących: jakie zasadzić rośliny jednoroczne i trwałe?
Zaczynasz przygodę z ogrodem? Poradzimy Ci, jakie kwiaty sporo wybaczą i pomogą przeżyć mnóstwo przyjemnych chwil wśród Twojego własnego kwitnącego ogrodu.

Skromne rośliny jednoroczne

Niektóre rośliny letnie możesz wyhodować sam lub kupić w formie sadzonek; inne nie znoszą przesadzania i trzeba je zasiać wprost na grządce. Jeżeli dopiero zaczynasz, nie komplikuj sobie niepotrzebnie startu i kup sadzonki w sklepie ogrodniczym. Sadź je w drugiej połowie maja na wypieloną grządkę, która może być wzbogacona humusem.

Jeżeli będziesz próbować wyhodować sadzonki sam, kup specjalny typ substratu do wysiewu i rozmnażania.

Do najpopularniejszych roślin letnich należą aksamitki (astrowate), nagietek, żółte i pomarańczowe kwitnąca rukiew wodna, wielobarwne „paszcze“ wyżlinu, czy też mini kwiaty goździka chińskiego. Możesz jednak wypróbować na pewno również cynie, amarant, niecierpek, szałwię, lub kosmos pierzasty. Grządki urozmaicą na przykład oryginalne fioletowe kwiaty czosnku olbrzymiego, czy też ozdobna trawa stipa. 

Jak kombinować kwiaty?

Planując grządkę kwiatową dobrze jest pamiętać o trzech rzeczach: wysokości, kolorze i okresie kwitnięcia poszczególnych gatunków. 

Lawina kwiatów prawie bez pracy

Bez wysiewania co roku – rośliny trwałe wytrzymają bez problemu wiele lat i będą się stopniowo rozrastać w kępy, które możesz potem rozsadzić na różne miejsca, lub darować je przyjaciołom. Sprawdziły się różne kultywary irysów, piwonii lub liliowców. Dla początkujących wskazana jest też rudbekia, dzwonki, przetacznik, łubinnik, kuklik, i inne. 

Również odporne rośliny trwałe będą jednak potrzebować w przybliżeniu przez pierwsze dwa lata trochę więcej opieki, niż tylko podlewanie: nie zapomnij pleć, po zasadzeniu otul je dobrym, dobrze rozłożonym kompostem, oraz oznacz je kijkami (pomogą w orientacji, gdzie rosną, kiedy w pierwszych kilku latach w zimie stracą liście i schowają się do ziemi). Nie pozwól im zarosnąć chwastami – mulczuj grządki najlepiej odleżałymi zrębkami. I, oczywiście, jeszcze przed zasadzeniem sprawdź, jakie warunki odpowiadają wybranym kwiatom i czy masz dla nich stanowisko z odpowiednią ilością światła słonecznego i odpowiednią glebą.

Masz albo planujesz pergolę ogrodową? Zobacz, jakie rośliny nadają się do niej najlepiej!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
559 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
559 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.