Szukaj
Zrób to sam
6. czerwca 2023

Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
299 przeczytanie
Zmiany w życiu: Jak przygotować dom lub mieszkanie dla seniorów
Czy sami zbliżacie się do następnego etapu życia, czy też przeprowadzacie do swojego domu starzejących się rodziców, mieszkanie dla seniorów potrzebuje zmian. Gdzie są najpilniejsze i jak je rozwiązać?

Ergonomia i bezbarierowość

Mieszkanie dla seniorów powinno być jak najbardziej berbarierowe. Nawet jeden lub dwa schodki mogą starzejącym się mieszkańcom utrudniać życie, a kabina prysznicowa jest lepsza niż wanna. Rozważ wszystkie potrzebne adaptacje budowlane, zanim senior się wprowadzi. Oprócz schodów i ewentualnej przebudowy łazienki sprawdźcie, czy na przykład wszystkie otwory drzwiowe są dostatecznie szerokie, aby zmieścił się w nich wózek lub chodzik.

Trzeba też dostosować meble a przede wszystkim ilość mebli. Seniorskie mieszkanie potrzebuje jak najwięcej wolnej przestrzeni dla ułatwienia poruszania się również z laską lub chodzikiem. W pokojach zastawionych meblami dochodzi do niepotrzebnych zranień. Również meble do siedzenia powinny być odpowiednie dla seniorów – powinno się z nich dobrze wstawać, dlatego lepsze są wyższe i nie za miękkie fotele lub kanapy. Miejsca do układania rzeczy nie powinny być ani za wysoko, ani za nisko – oba warianty są niebezpieczne. Odpowiednia wysokość jest w przybliżeniu od wysokości kolan do wysokości oczu.

Dostosowanie łazienki i kuchni

Na WC i w łazience trzeba dbać o dostatek uchwytów, które pomagają w utrzymaniu równowagi podczas wstawania, siadania i higieny osobistej. Misa toaletowa jest lepsza wyższa, ewentualnie z deską podwyższającą.

W kuchni należy rozważyć obniżenie blatu roboczego, na przykład tylko w jednej części, aby można było przy nim pracować siedząc. Szafki kuchenne powinny być niższe i dobrze dostępne, należy pamiętać też o dobrym oświetleniu i wyposażeniu kuchni w powierzchnie łatwe w utrzymaniu.

Wygoda i prywatność

Nie wolno też zaniedbać zaciemnienia. Starzy ludzie zazwyczaj śpią mniej, ale to nie znaczy, że ich organizm nie potrzebuje snu. Przeciwnie, sen jest słabszy i łatwo go zakłócić. Dobry sen zapewni dokładne zaciemnienie, najlepiej z pomocą rolet przedokiennych. Trzeba wybrać łatwą i wygodną obsługę z pomocą pilota lub wyłączników naściennych z niezależnym zasilaniem.

W przypadku zaciemnienia wewnętrznego warto zastąpić zasłony żaluzjami plisse lub roletami wewnętrznymi z materiałem przepuszczającym światło, na przykład typ dzień i noc. 

Rolety Nemo można instalować bądź z pomocą bocznych konsoli, lub na skrzydło okienne bez wiercenia.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
299 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
299 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.