Szukaj
Motywy sezonowe
4. listopada 2023

Śpisz mocno, czy lekko? Jak dużego zaciemnienia potrzebujesz?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
198 przeczytanie
Śpisz mocno, czy lekko? Jak dużego zaciemnienia potrzebujesz?
Niektórzy potrafią spać bez zaciągniętych zasłon, inny specjalnie nie zaciągają, ponieważ preferują obudzenie dziennym światłem. A niektórzy bez porządnego zaciemnienia, przede wszystkim w lecie, porządnie się nie wyśpią. Do której grupy należysz Ty?

Lekki sen: wystarczą rolety lub żaluzje wewnętrzne

Światło nie obudzi Cię. Albo na odwrót: przede wszystkim w okresie zimowym nie zaciemniasz okien a we wstawaniu pomogą Ci przybywające promienie słońca. Potrzebujesz lekkiego zaciemnienia w postaci rolet wewnętrznych lub żaluzji poziomych: nie będzie widać do sypialni a wczesne wiosenne poranki możesz nimi zaciemnić, ale nie będzie szkodzić, jeżeli bokami dostanie się trochę światła.

Jeżeli się da, raczej zaciągnij: wybierz żaluzje zewnętrzne lub rolety dzień i noc

Lubisz spać w ciemności, ale nie masz szczególnych wymagań? Może Ci wystarczyć zamknięcie na noc żaluzji zewnętrznych, które ponadto mają dodatkowe zalety: w okresie zimowym pomogą z izolacją cieplną, w lecie w znacznym stopniu zastąpią klimatyzację. Ich obecność może też odstręczyć złodziei.

Jeżeli preferujesz zaciemnienie wewnętrzne i nie chcesz lub nie możesz nic montować na elewacji, sięgnij po rolety dzień i noc lub klasyczne zasłony zaciemniające. Na nich jednak, w odróżnieniu od „nieskończonych“ rolet dzień i noc osiada kurz i trzeba je od czasu do czasu zdjąć i wyprać. Utrzymanie rolet dzień i noc jest dużo łatwiejsze, czyszczą się od kurzu przez samo używanie w razie zanieczyszczenia wystarczy materiał lekko umyć wilgotną szmatką.

Bez zupełnych ciemności nie możesz spać: wybierz rolety przedokienne

Im ciemniej, tym lepiej. Twoja sypialnia w idealnym przypadku miałaby być podobna do ciemni fotograficznej. Również dla Ciebie istnieje rozwiązanie: doskonałe zaciemnienie zapewniają rolety przedokienne. Tworzą zwartą warstwę, która nie tylko zapobiega dostępowi jakiegokolwiek światła, ale również tłumią dźwięki, co zapewni niczym niezakłócony sen. Słuch jest bowiem zmysłem, który zasypia ze wszystkich ostatni. Jako zaciemnienia dziennego możesz użyć z roletami na przykład żaluzji plisse.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
14. maja 2024

Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
198 przeczytanie
Jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny domu
Poprawa wyglądu zewnętrznego domu może mieć ogromny wpływ na jego ogólny wygląd i funkcjonalność. Pergole i markizy to dwa rozwiązania zaciemnienia, które nie tylko dodają wymiar estetyczny, ale także podnoszą komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jak pergole i markizy ożywiają wygląd zewnętrzny i wnoszą nowe możliwości do przestrzeni zewnętrznych.
Świat Isotry
13. maja 2024

5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
198 przeczytanie
5 powodów, dla których warto dodać na dom żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne są nie tylko estetycznym dodatkiem. Są wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które może ulepszyć dom na wiele sposobów. Podajemy pięć kluczowych powodów, dla których powinieneś rozważyć ich instalację.