Szukaj
Motywy sezonowe
4. listopada 2023

Śpisz mocno, czy lekko? Jak dużego zaciemnienia potrzebujesz?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
34 przeczytanie
Śpisz mocno, czy lekko? Jak dużego zaciemnienia potrzebujesz?
Niektórzy potrafią spać bez zaciągniętych zasłon, inny specjalnie nie zaciągają, ponieważ preferują obudzenie dziennym światłem. A niektórzy bez porządnego zaciemnienia, przede wszystkim w lecie, porządnie się nie wyśpią. Do której grupy należysz Ty?

Lekki sen: wystarczą rolety lub żaluzje wewnętrzne

Światło nie obudzi Cię. Albo na odwrót: przede wszystkim w okresie zimowym nie zaciemniasz okien a we wstawaniu pomogą Ci przybywające promienie słońca. Potrzebujesz lekkiego zaciemnienia w postaci rolet wewnętrznych lub żaluzji poziomych: nie będzie widać do sypialni a wczesne wiosenne poranki możesz nimi zaciemnić, ale nie będzie szkodzić, jeżeli bokami dostanie się trochę światła.

Jeżeli się da, raczej zaciągnij: wybierz żaluzje zewnętrzne lub rolety dzień i noc

Lubisz spać w ciemności, ale nie masz szczególnych wymagań? Może Ci wystarczyć zamknięcie na noc żaluzji zewnętrznych, które ponadto mają dodatkowe zalety: w okresie zimowym pomogą z izolacją cieplną, w lecie w znacznym stopniu zastąpią klimatyzację. Ich obecność może też odstręczyć złodziei.

Jeżeli preferujesz zaciemnienie wewnętrzne i nie chcesz lub nie możesz nic montować na elewacji, sięgnij po rolety dzień i noc lub klasyczne zasłony zaciemniające. Na nich jednak, w odróżnieniu od „nieskończonych“ rolet dzień i noc osiada kurz i trzeba je od czasu do czasu zdjąć i wyprać. Utrzymanie rolet dzień i noc jest dużo łatwiejsze, czyszczą się od kurzu przez samo używanie w razie zanieczyszczenia wystarczy materiał lekko umyć wilgotną szmatką.

Bez zupełnych ciemności nie możesz spać: wybierz rolety przedokienne

Im ciemniej, tym lepiej. Twoja sypialnia w idealnym przypadku miałaby być podobna do ciemni fotograficznej. Również dla Ciebie istnieje rozwiązanie: doskonałe zaciemnienie zapewniają rolety przedokienne. Tworzą zwartą warstwę, która nie tylko zapobiega dostępowi jakiegokolwiek światła, ale również tłumią dźwięki, co zapewni niczym niezakłócony sen. Słuch jest bowiem zmysłem, który zasypia ze wszystkich ostatni. Jako zaciemnienia dziennego możesz użyć z roletami na przykład żaluzji plisse.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
34 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
34 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.