Szukaj
Dom i ogród
21. listopada 2023

Królestwo niczym niezakłóconego snu: jak najlepiej zaciemnić sypialnię?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
326 przeczytanie
Królestwo niczym niezakłóconego snu: jak najlepiej zaciemnić sypialnię?
Zaciemniając sypialnię nie chcemy żadnych kompromisów. Cel jest jasny: jak najdokładniejsze zaciemnienie, aby snu nie zakłócały przedwczesne promienie słońca. Jaka technika zaciemniająca zapełni zupełne ciemności, częściowe tłumienie hałasu i na przykład większe bezpieczeństwo dla wartościowych przedmiotów?

Światło i prywatność również w dzień: żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrzne umożliwiają dostęp światła z zewnątrz i widok na zewnątrz z pomieszczenia, ale w razie potrzeby również nieprzepuszczalne zaciemnienie. Lamele w kształcie litery Z zapadają do siebie i tworzą zwartą powierzchnię, która doskonale zaciemni okno i zapewni spokojny sen, ale ma również efekt termoregulacyjny i zwiększa bezpieczeństwo.

Dokładne zaciemnienie pomoże wydłużyć ranny sen, ale przyda się też, jeżeli lubisz zdrzemnąć się po obiedzie. Jeszcze tego nie spróbowałeś? Przeczytaj nasz artykuł o zaletach drzemki popołudniowej.

Rolety przedokienne wymagają uzupełnienia zaciemnieniem wewnętrznym

Również rolety przedokienne przynoszą możliwość absolutnego zaciemnienia i ograniczają przenikanie dźwięków z okolicy, ale w sypialni prawdopodobnie nie wystarczą jako jedyny element zaciemniający w sypialni, zwłaszcza jeżeli w sypialni również się ubierasz. Rolety, oczywiście, wyciąga się od dołu w górę, dzięki czemu można całkiem łatwo uzyskać dostatek światła do ubrania się i przy tym nie pokazywać się sąsiadom lub przechodniom bardziej, niż mieliby widzieć. Tu też istnieje rozwiązanie: dodanie na okno jeszcze jakiegoś elementu zaciemnienia wewnętrznego, który przepuści dostatek światła, ale przy tym zapewni prywatność mieszkańców.

Idealne zaciemnienie wewnętrzne jako dodatek do rolet zewnętrznych, to żaluzje plisse, które zapewniają dostateczny poziom prywatności i jednocześnie przepuszczają dostateczną ilość światła. Możesz wybrać też klasyczne firanki, żaluzje pionowe, lub japońskie rolety.

Zaciemnienie wewnątrz: rolety ekranowe

Nie chcesz nic montować na elewacji? Najlepsze zaciemnienie z wewnętrznej techniki zaciemniającej zapewni roleta ekranowa dzięki materiałowi typu blackout i zamknięciu w bocznych listwach prowadzących. Ponadto rolety ekranowe pomogą w utrzymaniu w pomieszczeniu przyjemnej temperatury.

Interesuje Cię, jak najlepiej zaciemnić inne pomieszczenia? Przeczytaj ostatnie odcinki naszego serialu o zaciemnieniu pokoju dziennegokuchnipokoju dziecięcego i łazienki.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
326 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
326 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.