Szukaj
Dom i ogród
21. listopada 2023

Królestwo niczym niezakłóconego snu: jak najlepiej zaciemnić sypialnię?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
106 przeczytanie
Królestwo niczym niezakłóconego snu: jak najlepiej zaciemnić sypialnię?
Zaciemniając sypialnię nie chcemy żadnych kompromisów. Cel jest jasny: jak najdokładniejsze zaciemnienie, aby snu nie zakłócały przedwczesne promienie słońca. Jaka technika zaciemniająca zapełni zupełne ciemności, częściowe tłumienie hałasu i na przykład większe bezpieczeństwo dla wartościowych przedmiotów?

Światło i prywatność również w dzień: żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrzne umożliwiają dostęp światła z zewnątrz i widok na zewnątrz z pomieszczenia, ale w razie potrzeby również nieprzepuszczalne zaciemnienie. Lamele w kształcie litery Z zapadają do siebie i tworzą zwartą powierzchnię, która doskonale zaciemni okno i zapewni spokojny sen, ale ma również efekt termoregulacyjny i zwiększa bezpieczeństwo.

Dokładne zaciemnienie pomoże wydłużyć ranny sen, ale przyda się też, jeżeli lubisz zdrzemnąć się po obiedzie. Jeszcze tego nie spróbowałeś? Przeczytaj nasz artykuł o zaletach drzemki popołudniowej.

Rolety przedokienne wymagają uzupełnienia zaciemnieniem wewnętrznym

Również rolety przedokienne przynoszą możliwość absolutnego zaciemnienia i ograniczają przenikanie dźwięków z okolicy, ale w sypialni prawdopodobnie nie wystarczą jako jedyny element zaciemniający w sypialni, zwłaszcza jeżeli w sypialni również się ubierasz. Rolety, oczywiście, wyciąga się od dołu w górę, dzięki czemu można całkiem łatwo uzyskać dostatek światła do ubrania się i przy tym nie pokazywać się sąsiadom lub przechodniom bardziej, niż mieliby widzieć. Tu też istnieje rozwiązanie: dodanie na okno jeszcze jakiegoś elementu zaciemnienia wewnętrznego, który przepuści dostatek światła, ale przy tym zapewni prywatność mieszkańców.

Idealne zaciemnienie wewnętrzne jako dodatek do rolet zewnętrznych, to żaluzje plisse, które zapewniają dostateczny poziom prywatności i jednocześnie przepuszczają dostateczną ilość światła. Możesz wybrać też klasyczne firanki, żaluzje pionowe, lub japońskie rolety.

Zaciemnienie wewnątrz: rolety ekranowe

Nie chcesz nic montować na elewacji? Najlepsze zaciemnienie z wewnętrznej techniki zaciemniającej zapewni roleta ekranowa dzięki materiałowi typu blackout i zamknięciu w bocznych listwach prowadzących. Ponadto rolety ekranowe pomogą w utrzymaniu w pomieszczeniu przyjemnej temperatury.

Interesuje Cię, jak najlepiej zaciemnić inne pomieszczenia? Przeczytaj ostatnie odcinki naszego serialu o zaciemnieniu pokoju dziennegokuchnipokoju dziecięcego i łazienki.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
106 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
106 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?