Szukaj
Świat Isotry
5. czerwca 2023

Rolety. Znasz je wszystkie?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
166 przeczytanie
Rolety. Znasz je wszystkie?
Rolety, w odróżnieniu od żaluzji, tworzą jednolitą powierzchnię zaciemniającą i zaciągając je możemy uzyskać całkowite zaciemnienie, nie można ich pochylać. Mają jednak szereg innych właściwości. Rolety mogą być aluminiowe zewnętrzne, zewnętrzne ekranowe ze specjalnym materiałem przeznaczonym do środowiska na zewnątrz, wewnętrzne tekstylne, lub dachowe wewnętrzne. Przedstawmy je sobie.

Zewnętrzne rolety aluminiowe

Zewnętrzne rolety przedokienne są wskazane przede wszystkim do okien sypialni, ponieważ potrafią po ich całkowitym opuszczeniu doskonale zaciemnić pomieszczenie i wyciszyć je. Te rolety mają wysoki efekt termoregulacyjny, oszczędzają koszty ogrzewania, w lecie klimatyzacji, jednocześnie zapobiegając przenikaniu ciepła z promieni słońca do wnętrza. Jednocześnie tworzą trudną do pokonania barierę w razie włamania.

Świetnym przedstawicielem rolet zewnętrznych jest roleta Vivera od firmy ISOTRA, która może być instalowana dodatkowo na ramę okna, na przykład w ramach docieplania domu, wymiany okien lub innej przebudowy, lub jest instalowana do specjalnego nadproża, które następnie otynkuje się i rolety po jej całkowitym wyciągnięciu do kasety na domu wcale nie widać. Można ją obsługiwać ręcznie lub elektronicznie z pomocą wyłącznika lub pilota. W wersji z silnikiem wszystkie rolety w domu można podłączyć do systemu tak zwanego inteligentnego domu i obsługiwać wraz z innymi urządzeniami z pomocą telefonu komórkowego w specjalnej mobilnej aplikacji.

Oczywistością jest wybór z wielu kolorów lameli, kaset, listwy dolej i listew prowadzących. Ciekawy i bardzo funkcjonalny jest wariant rolety Vivera Sectra, gdzie jednocześnie z roletą w jednej kasecie jest ukryta siatka przeciwko owadom, którą można obsługiwać niezależnie od rolety.

Tekstylne zewnętrzne rolety ekranowe

Zewnętrzne rolety ekranowe tworzy specjalna tkanina, która może mieć różne stopnie przepuszczalności światła. Jeżeli wybierzemy materiał typu Blackout, osiągniemy całkowite zaciemnienie. Główną zaletą rolet ekranowych jest ich częściowa przepuszczalność światła i powietrza, oraz wariabilność. Ten typ rolet zapewnia cień bez straty widoczności na zewnątrz, ale jednocześnie utrudnia zaglądanie z zewnątrz do pomieszczenia i w ten sposób zapewnia prywatność.

Swego rodzaju kameleonem między tym typem rolet jest roleta ekranowa ALFA-ZIP i jej wariant ALFA-ZIP PLUS, która zapewnia zaciemnienie dużych powierzchni. ALFA jest czeskim rozwojowym wyrobem firmy ISOTRA i oprócz klasycznego montażu do okien jest bardzo często używana jako zwijana ściana do pergoli.

Tekstylne rolety ekranowe tworzą dużą grupę produktową, więc na pewno każdy znajdzie tę swoją spełniającą jego potrzeby. Ponadto firma ISOTRA ma w ofercie również dachową roletę ekranową Sky, która służy do zaciemniania okien dachowych. W lecie ochroni poddasze przed przegrzewaniem, w zimie zapobiega stratom ciepła. Ponadto chroni okno przed uszkodzeniem przez czynniki atmosferyczne i tłumi hałas od deszczu.

Tekstylne rolety wewnętrzne – tyle możliwości!

W asortymencie firmy ISOTRA są rolety wewnętrzne dużą grupą produktów, która liczy prawie dziesięć wyrobów. Ten popularny nowoczesny styl zaciemnienia zapewnia szeroką skalę możliwości umieszczenia (bezpośrednio na okno – np. Luna lub Rollite, na ramę okna – np. VerraNemo, przed ramę okna – Larra lub Sunlite), obsługi (łańcuszek, korbka), wariantów (plastikowe, metalowe), ale przede wszystkim bardzo bogaty wybór materiałów. Materiały można przy tym wybierać nie tylko według kolorów i wzorów, ale również według typu materiału. Materiały zawierające włókna szklane nadają się dla alergików, materiały ze specjalnym wykończeniem powierzchni stwarzają bezpieczniejsze środowisko w domu, ponieważ są niepalne.

Na szczególną uwagę na pewną zasługują materiały typu dzień-noc, dzięki którym można dosłownie bawić się ze światłem. To nietradycyjne zaciemnienie łączy zalety żaluzji i rolet – można dzięki nim płynnie regulować światło i jednocześnie są świetnym elementem wystroju wnętrza, które można wykończyć w różnych kolorach. Ich zasada polega na wykorzystaniu na przemian przepuszczających i nie przepuszczających światła pasów. Przez wzajemne pokrywanie się dwóch warstw można dzięki temu regulować intensywność światła – kiedy je ustawimy tak, że półprzepuszczalny pas pokrywa się z ciemnym, zatrzymamy przenikanie promieni słonecznych, natomiast ustawiając je tak, że pokrywają się jasne pasy, umożliwimy światłu przenikanie do pomieszczenia.

W programie produkcyjny jest, oczywiście, również wewnętrzna roleta dachowa przeznaczona do okien na poddaszach. Roletę obsługuje się ręcznie wyciągając i ściągając za dolny profil. Do obsługi rolety na oknach dachowych służy teleskopowy drążek z hakiem lub przegubem o długości 50-200 cm. W naszym wzorniku materiałów można wybrać materiały oznaczone dla rolety dachowej, łącznie z całkowicie zaciemniającymi, lub np. z wzorami dziecięcymi dla naszych najmniejszych pociech.

Gdybyśmy oczekiwali od rolety czegoś specjalnego, na pewno zwrócilibyśmy uwagę na wewnętrzną roletę tekstylną Sunlite, która potrafi stworzyć tajemniczą atmosferę, przyjemny lub intymny nastrój. Jej wyjątkowość polega na możliwości dodania oświetlenia LED umieszczonego w górnej ozdobnej listwie, które w połączeniu z wybranym kolorem zmieni nasze wnętrze na bajkowe.

Który wariant będzie idealny do Twojego domu? 

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
166 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
166 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?