Szukaj
Dom i ogród
28. lipca 2022

Pomysły na przytulny przedpokój i korytarz

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
565 przeczytanie
Pomysły na przytulny przedpokój i korytarz
Zazwyczaj przez nie tylko przechodzimy i szkoda, że porządnie nie zauważamy. Korytarz lub przedsionek możemy awansować na miejsce, gdzie nam będzie przyjemnie i możemy je wykorzystać do celów, do których inne pomieszczenia nie nadają się. Jak to zrobić?

Okna w korytarzu i przedsionku

W przypadku, kiedy masz w przedsionku lub korytarzach okna, jest to wielka zaleta: Oprócz naturalnego światła do codziennych czynności na przykład umożliwią nam umieszczenie tu roślin pokojowych. Nieogrzewane korytarze są idealne do przezimowania niektórych popularnych roślin pokojowych, które w zimie potrzebują dostatku światła i temperatury około 10 °C.

Jakie rośliny dobrze przezimują w jasnym, chłodnym korytarzu?

 • pelargonie
 • azalie
 • oleandry
 • kaktusy
 • cytrusy
 • figowiec
 • granatowiec

Przy oknach w korytarzu i w przedsionku zaciemnienie nie jest tak kluczowe, jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych, pomimo to również tu potrzebujemy zatrzymać niepożądane spojrzenia z zewnątrz i rozproszyć ewentualne bezpośrednie światło, aby nas nie oślepiało. Jeżeli masz okna w całym domu wyposażone w żaluzje zewnętrzne, nie ma powodu nie zainstalować ich też w przedsionku – oprócz prywatności pomogą w lepszej ochronie domu przed włamaniem. Do rozproszenia bezpośredniego światła słonecznego nadają się żaluzje plisse, którymi można zaciemnić też okna o nietypowych wymiarach.

Interesuje Cię, które rodzaje techniki zaciemniającej są odpowiednie do pokoju dziennegokuchnisypialni lub pokoju dziecięcego? Przeczytaj poprzednie części naszego serialu.

Korytarze, przede wszystkim te wąskie i długie, są idealnym miejscem do powieszenia obrazów lub wywołanych fotografii.

Więcej światła w korytarzu bez okien

W więKszości mieszkań w korytarzu nie znajdziemy okien. W jednopiętrowych domach rodzinnych i mieszkaniach na poddaszu można użyć światłowodów – potrafią doprowadzać promienie słońca z płaskich i pochyłych dachów aż 6 metrów niżej. Jeżeli nie masz tej możliwości, spróbuj jasnej farby na ścianach i dobrego oświetlenia. Na korytarz pasują przede wszystkim lampy naścienne – w niższych korytarzach można je wbudować do belki stropowej, w wyższych można sobie pozwolić też na żyrandole. Staraj się używać w korytarzu lamp o podobnej intensywności oświetlenia, jak w pozostałych pomieszczeniach, abyś chodząc po mieszkaniu niepotrzebnie nie obciążał oczu.

Naturalne światło do korytarza najłatwiej dostaniesz z pomocą oszklonych drzwi wewnętrznych.

Jak optycznie rozszerzyć przedsionek

Pomieszczenie wejściowe, gdzie obuwamy się, wyzuwamy a w zimie manipulujemy z kurtkami lub płaszczami, nie bywa największe. Abyśmy czuli się w nim przyjemnie i zrobili jak najlepsze wrażenie na gościach, wskazane jest jego optyczne zwiększenie dużymi lustrami i ścianami w neutralnych, raczej jaśniejszych odcieniach.

Czego unikać w małym przedsionku?

 • ciemnych i krzykliwych kolorów
 • wyraźnych wzorów
 • mniej odpornych podłóg (korek, PVC)
 • niepotrzebnych mebli
Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lutego 2024

Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
565 przeczytanie
Jak się bawić zimą: Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu dla całej rodziny
Zima może być nie tylko czasem spokoju i relaksu przy kominku, ale także okazją do stworzenia niezapomnianych rodzinnych wrażeń na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka pomysłów na zimowe zajęcia dla całej rodziny, które nie tylko wzmocnią kondycję fizyczną, ale także stworzą okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
565 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?