Szukaj
Dom i ogród
28. lipca 2022

Pomysły na przytulny przedpokój i korytarz

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
437 przeczytanie
Pomysły na przytulny przedpokój i korytarz
Zazwyczaj przez nie tylko przechodzimy i szkoda, że porządnie nie zauważamy. Korytarz lub przedsionek możemy awansować na miejsce, gdzie nam będzie przyjemnie i możemy je wykorzystać do celów, do których inne pomieszczenia nie nadają się. Jak to zrobić?

Okna w korytarzu i przedsionku

W przypadku, kiedy masz w przedsionku lub korytarzach okna, jest to wielka zaleta: Oprócz naturalnego światła do codziennych czynności na przykład umożliwią nam umieszczenie tu roślin pokojowych. Nieogrzewane korytarze są idealne do przezimowania niektórych popularnych roślin pokojowych, które w zimie potrzebują dostatku światła i temperatury około 10 °C.

Jakie rośliny dobrze przezimują w jasnym, chłodnym korytarzu?

 • pelargonie
 • azalie
 • oleandry
 • kaktusy
 • cytrusy
 • figowiec
 • granatowiec

Przy oknach w korytarzu i w przedsionku zaciemnienie nie jest tak kluczowe, jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych, pomimo to również tu potrzebujemy zatrzymać niepożądane spojrzenia z zewnątrz i rozproszyć ewentualne bezpośrednie światło, aby nas nie oślepiało. Jeżeli masz okna w całym domu wyposażone w żaluzje zewnętrzne, nie ma powodu nie zainstalować ich też w przedsionku – oprócz prywatności pomogą w lepszej ochronie domu przed włamaniem. Do rozproszenia bezpośredniego światła słonecznego nadają się żaluzje plisse, którymi można zaciemnić też okna o nietypowych wymiarach.

Interesuje Cię, które rodzaje techniki zaciemniającej są odpowiednie do pokoju dziennegokuchnisypialni lub pokoju dziecięcego? Przeczytaj poprzednie części naszego serialu.

Korytarze, przede wszystkim te wąskie i długie, są idealnym miejscem do powieszenia obrazów lub wywołanych fotografii.

Więcej światła w korytarzu bez okien

W więKszości mieszkań w korytarzu nie znajdziemy okien. W jednopiętrowych domach rodzinnych i mieszkaniach na poddaszu można użyć światłowodów – potrafią doprowadzać promienie słońca z płaskich i pochyłych dachów aż 6 metrów niżej. Jeżeli nie masz tej możliwości, spróbuj jasnej farby na ścianach i dobrego oświetlenia. Na korytarz pasują przede wszystkim lampy naścienne – w niższych korytarzach można je wbudować do belki stropowej, w wyższych można sobie pozwolić też na żyrandole. Staraj się używać w korytarzu lamp o podobnej intensywności oświetlenia, jak w pozostałych pomieszczeniach, abyś chodząc po mieszkaniu niepotrzebnie nie obciążał oczu.

Naturalne światło do korytarza najłatwiej dostaniesz z pomocą oszklonych drzwi wewnętrznych.

Jak optycznie rozszerzyć przedsionek

Pomieszczenie wejściowe, gdzie obuwamy się, wyzuwamy a w zimie manipulujemy z kurtkami lub płaszczami, nie bywa największe. Abyśmy czuli się w nim przyjemnie i zrobili jak najlepsze wrażenie na gościach, wskazane jest jego optyczne zwiększenie dużymi lustrami i ścianami w neutralnych, raczej jaśniejszych odcieniach.

Czego unikać w małym przedsionku?

 • ciemnych i krzykliwych kolorów
 • wyraźnych wzorów
 • mniej odpornych podłóg (korek, PVC)
 • niepotrzebnych mebli
Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Świat Isotry
15. września 2023

Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
437 przeczytanie
Narożnikowa żaluzja zewnętrzna – rewolucyjne rozwiązanie dla portali narożnikowych
Masz okna w narożniku budynku, czy chodzi o narożnik zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Teraz możesz je wygodnie zaciemnić bez listwy prowadzącej w narożniku naruszającej widok po wyciągnięciu żaluzji. Jedynym warunkiem jest kąt prosty, to znaczy narożnik dziewięćdziesiąt stopni.
Dom i ogród
14. września 2023

Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
437 przeczytanie
Ogród dla zwierząt: koty, psy i świnki morskie
Ogród nie musi służyć tylko ludziom – pożytek z niego mają też pupile domowi. Może służyć do biegania, orzeźwienia w jeziorku lub basenie, albo do zabawy. Co zrobić, aby ogród dobrze służył zwierzętom domowym i nie był dla nich niebezpieczny?