Szukaj
Dom i ogród

Pergola na zachód, sypialnia na północ? Najlepsza orientacja pomieszczeń

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
91 przeczytanie
Pergola na zachód, sypialnia na północ? Najlepsza orientacja pomieszczeń
Budujesz lub modernizujesz dom rodzinny, i wahasz się, gdzie najlepiej umieścić poszczególne pomieszczenia? Jaka orientacja jest najkorzystniejsza co do ilości światła, temperatury, lub konieczności zaciemnienia?

Strona północna: dostatek światła i chłód

Każdy rozumie, że z północy słońce nie świeci. Orientacja pomieszczenia na północ nie musi jednak być niekorzystna: okna na północ zazwyczaj zapewniają dostatek rozproszonego światła, bez ryzyka oślepiania. Na północnej stronie domu dobrze jest mieć pracownię, ewentualnie sypialnię, jeżeli nie lubisz być rano budzony dziennym światłem. Ponadto w sypialni jest zdrowe raczej chłodniejsze powietrze – tu też północna strona jest korzystna, ponieważ ściany nie nagrzewają się bezpośrednim światłem słonecznym. Przy północnej ścianie jest też dobre miejsce na pomieszczenie techniczne lub inne mniejsze pomieszczenia, w których nie spędzasz za dużo czasu i nie szkodzi CI chłodniejszy klimat.

Południowa strona: światło dla całej rodziny

Pomieszczenie skierowane na południe będzie miało dostatek światła słonecznego, paradoksalnie przede wszystkim w zimie – w lecie słońce będzie wyżej, dlatego do pokoju południowego przeważnie nie będzie świecić bezpośredni. Ta orientacja jest wskazana dla pokoju dziennego, kuchni mieszkalnej, pokoju do zabawy lub innego pomieszczenia, gdzie spędzamy czas przez cały dzień. Nie jest więc niespodzianką, że w pomieszczeniach skierowanych na południe lepiej rosną rośliny pokojowe.

Strona wschodnia: słoneczna pobudka

Lubisz budzić się w promieniach słońca? Wykorzystaj na sypialnię pomieszczenie skierowane na wschód. W takim przypadku wystarczy wewnętrzne zaciemnienie, które nie blokuje światła, ale przyjemnie rozprasza – na przykład żaluzje pionowe lub plisse. Wschodnia orientacja jest dobra też dla samodzielnej kuchni.

Zachodnia strona: ciepłe i słoneczne wieczory

Przy zachodniej ścianie jest idealne miejsce na pergolę – będziesz mógł obserwować zachody słońca i użyjesz sobie największej porcji wieczornego słońca. Zachodnia orientacja nie szkodzi też pokojowi dziennemu, ewentualnie pokojom dziecięcym, jeżeli są dostatecznie zaciemnione dla letniego zasypiania w jasne wieczory. Do tego są idealne na przykład rolety przedokienne.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród

Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
91 przeczytanie
Jak zaciemnić poddasze: zaciemnienie okien dachowych
Mieszkanie pod pochyłymi sufitami jest romantyczne i przytulne, ale ma też niejedno ograniczenie. Na przykład jak zaciemnić okna dachowe? Czy najlepsze są żaluzje, rolety, czy też plisse?
Dom i ogród

Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
91 przeczytanie
Jak wybrać zaciemnienie do pokoju dziennego?
W naszym serialu już radziliśmy, jak rozwiązać zaciemnienie pokoju dziecięcego i kuchni, wcześniej zajmowaliśmy się też odpowiednim zaciemnieniem do łazienki. Zaciemnienie pokoju dziennego zazwyczaj nie ma takich wymagań co do odporności, ale musi zapewniać ochronę przed słońcem, respektować prywatność mieszkańców, i jednocześnie nie ograniczać niepotrzebnie światła dziennego.