Szukaj
Świat Isotry
3. stycznia 2024

Jak korzystać z pergoli jesienią i zimą

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
337 przeczytanie
Jak korzystać z pergoli jesienią i zimą
Masz wrażenie, że z pergoli nie będziesz korzystać aż do wiosny? Nieprawda, w pergoli można miło spędzić czas nawet w miesiącach jesiennych lub zimowych. Jak to zrobić?

Rolety i ogrzewanie

Korzystanie z pergoli jesienią i zimą może być utrudnione przez złą pogodę, wiatr i zimno. Przed deszczem możesz schować się łatwo: w pergoli bioklimatycznej wystarczy zamknąć lamele w dachu. Możesz zapobiec przedostawaniu się wiatru za pomocą ekranów, rolet lub żaluzji. Pergole ARTOSI mają bezpośrednio możliwość wbudowania rolet ekranowych lub rolet zewnętrznych. W Twoim ogrodzie naprawdę jest wietrznie? Rolety Veranda wytrzymają wiatr aż do prędkości 140 km/h.

Kiedy się ochłodzi, bariera wiatrowa może nie wystarczyć. Fotele i inne miejsca do wypoczynku można wyposażyć w ciepłe koce, a gdy zajdzie potrzeba ogrzewania, pergolę można wyposażyć w promiennik podczerwieni. Promienniki zapewniają przyjemne, promieniujące ciepło i są dostępne w różnych typach, rozmiarach i z różnymi źródłami ciepła (najpopularniejsze są elektryczne, ale dostępne są również gazowe).

Rozgrzeją Cię także gorące napoje lub przekąski przygotowane w kuchni ogrodowej. Zimowe grillowanie, gdy wokół leży śnieg, panuje niepowtarzalna atmosfera, a grillowane specjały smakują zimą dwa razy lepiej.

Popołudniowa kawa lub kącik do pracy

Jeśli do swojej pergoli doprowadzisz prąd i łącze internetowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić ją w stylową pracownię, podobnie jak w ogrodzie zimowym.

Nie masz pracy, którą mógłbyś robić w domu? Możesz wykorzystać ocieploną pergolę do odpoczynku, obserwacji jesienno-zimowej przyrody w ogrodzie lub jako miejsce do przyjmowania gości. W pergoli można grać w gry planszowe lub uprawiać sporty takie jak tenis stołowy, piłkarzyki, kręgle czy rzutki.

Zaplecze ogrodowe

Ogród zimą nie jest dla Ciebie tak atrakcyjny? Nawet w tym przypadku pergola ma zimowe wykorzystanie: zamień ją w zaplecze ogrodowe. W pergoli, w której zasłonisz boczne ściany, możesz przechowywać meble ogrodowe lub narzędzia w suchym i chronionym przed warunkami atmosferycznymi miejscu lub przechowywać zazimowane skrzynki z roślinami.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
337 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
337 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.