Szukaj
Zrób to sam
2. lipca 2024

Gotujemy i pieczemy z dziećmi na kwarantannie: proste i zabawne przepisy

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
460 przeczytanie
Gotujemy i pieczemy z dziećmi na kwarantannie: proste i zabawne przepisy
Brakuje Ci pomysłów, jak zająć dzieci? Wspólne gotowanie przynosi kilka korzyści: utrzymasz je na chwilę z dala od ekranów, wytworzycie razem coś użytecznego, a ponadto mogą pouczyć się o właściwościach fizycznych różnych surowców, lub nauczyć się ważyć i mierzyć. Jakie przepisy dzieci lubią?

Szybkie miękkie pierniczki

Podczas przygotowania pierniczków lub innych słodyczy dzieci mogą dosypywać zważone składniki do ciasta, wałkować i kroić. Przygotuj foremki z wiosennymi motywami – jajka, kurczęta, zajączki lub owieczki.

Ciasto na pierniczki

  • 500 g mąki tortowej
  • 200 g cukru pudru
  • 100 g ciekłego miodu
  • 100 g masła
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka sody
  • 1–2 łyżka kakao
  • 1 łyżka przyprawy do pierników

Sypkie surowce starannie zamieszamy. W drugiej misce utrzemy miękkie masło z cukrem i miodem, dodamy jajka i wyrobimy suchą masę – ręcznie lub z pomocą miksera. Ciasto odleżymy jeden lub dwa dni w lodówce w torebce foliowej lub folii spożywczej.

Drugiego lub trzeciego dnia wałkujemy ciasto na grubość ok. 5 mm i wykrajamy dowolne kształty. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia pieczemy na 170 °C  w przybliżeniu 10 minut, po więcej niż 12 minutach grozi, że pierniczki przepieką się i stwardnieją. Zaraz po upieczeniu natrzemy zmiksowanym jajkiem i po ostygnięciu możemy zdobić klasyczną polewą z białka, lub na przykład czekoladą. Pierniczki są od razu miękkie i dzieci bardzo je lubią.

Rogale

Co prawda dziś można je kupić przeważnie pakowane, wiele rodzin preferuje jednak domowe pieczywo.

Ciasto na rogale

  • 500 g mąki tortowej
  • 60 g smalcu, masła lub oleju
  • 300 ml wody
  • 5 gramów soli
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 15 g drożdży
  • + mak lub sól gruboziarnista do posypania

Drożdże zmieszamy ze 100 ml letniej wody, cukrem łyżką z odmierzonej ilości mąki na zakwas. Odczekamy około dziesięciu minut - masa powinna tworzyć pęcherzyki, jeżeli „nie żyje“, będziemy potrzebować innych drożdży. Resztę mąki zmieszamy z solą, tłuszcz roztopimy i wraz zresztą wody wszystko włożymy do naczynia robota (ręczne ugniatanie ciasta na rogale jest stosunkowo pracochłonne, jeżeli nie mamy robota, czeka nas sporo pracy z warząchwią). Hakiem do ugniatania dokładnie ugniatamy ok. 10 minut.

Powstałe ciasto zostawimy w ciepłym miejscu na ok. godzinę do wyrośnięcia, dopóki nie podwoi swojej objętości. Formujemy rogale, bułki lub inne kształty, na blasze natrzemy je wodą, posypiemy makiem lub solą i jeszcze zostawimy na 15–20 minut. Pieczemy w piekarniku nagrzanym na 190 °C (lub piecu na gorące powietrze na 170 °C), po upieczeniu zostawimy do ostygnięcia na ruszcie.

Ślimaki z ciasta francuskiego

Następny przepis, który dzieciom smakuje i jednocześnie lubią go przygotowywać: rozwałkowane ciasto francuskie natrzemy keczupem na całej powierzchni, możemy posypać oregano i układamy plasterki szynki i sera tak, aby była pokryta cała dłuższa stron (krótsza podczas rolowania trochę się zmniejszy, dlatego wystarczy ser i szynkę kłaść na przykład tylko do połowy).

Wzdłuż dłuższej strony zrolujemy i (już raczej z pomocą osoby dorosłej) pokroimy ka kółka, które upieczemy na papierze do pieczenia w gorącym piekarniku. Zrolowany rękaw możemy też włożyć do piekarnika cały i pokroić dopiero po upieczeniu – będziemy mieli zamiast ślimaków słony strudel.

Zdobienie kanapek, grzanek i pizzy

Nawet ci najmniejsi mogą nasmarować pieczywo pastą i ozdobić pokrojoną zieleniną. A jeżeli robicie domową pizzę, z ciasta drożdżowego, francuskiego, czy nawet zdrowego ciasta kalafiorowego, będą z entuzjazmem smarować podłoże sosem pomidorowym, posypywać oregano i obkładać serem, szynką i innymi specjałami.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lipca 2025

Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
460 przeczytanie
Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.
Małe balkony są często niewykorzystane. Urządź swój balkon do najmniejszych szczegółów i według swoich potrzeb. Nie bój się, nic nie jest niemożliwe i nawet na małym balkonie się sporo zmieści! Mieszkanie w mieszkaniu jest dziś dostępniejsze (i często wygodniejsze) niż w dużym domu, nie ma o czym dyskutować. Jednak również ludzie z bloku czasem pragną kawałka zieleni, przyjemnego posiedzenia na świeżym powietrzu, albo relaksu na słońcu. To wszystko jest możliwe, jeżeli Twoje mieszkanie ma balkon. Nawet najmniejszy balkon można wyposażyć sprytnie i będziesz mógł z niego korzystać, głównie do tak ważnego odpoczynku.
Dom i ogród
7. lipca 2025

5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
460 przeczytanie
5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie
Ogród to idealne miejsce, gdzie dzieci mogą się wyszaleć. Ale podczas gdy one się bawią, Ty drżysz ze strachu, co znowu wymyślą. Brzmi znajomo? Na szczęście istnieją aktywności, które są jednocześnie zabawne i bezpieczne. Nie grozi Ci pęknięcie bębenków ani konieczność wzywania straży pożarnej.