Jak zaczynaliśmy, czyli Spojrzenie na 25 lat historii firmy ISOTRA a.s.

Po aksamitnej rewolucji wszyscy obywatele Republiki Czeskiej mogli zacząć swobodnie prowadzić prywatne przedsiębiorstwa. Wtedy przypadkiem trafiliśmy w prasie na ogłoszenie, gdzie już prywatna firma szukała w całej RC monterów do instalacji silikonowych uszczelek do okien i drzwi (do tej pory u nas była znana tylko firma Kovotěs). Nie mieliśmy żadnego kapitału, ale mieliśmy wielką ochotę coś robić i coś tworzyć. Jakiś czas jeździliśmy po domkach rodzinnych i mieszkaniach i montowaliśmy uszczelki. Zleceń było dużo i pracowaliśmy codziennie od rana do wieczora, często też w sobotę. Klienci często pytali o żaluzje do okien, czy też je montujemy. Na żaluzje wtedy były listy z czasem oczekiwania ok. 2 lat. I pomył już był na świecie!

siedziba firmy

W 1992 roku założyliśmy firmę ISOTRA s.r.o., od ISO (słowo isolation – izolacja) i TRA (od słowa trade – handel). W 1993 roku zatrudniliśmy naszych pierwszych pracowników, w garażu zaczęliśmy produkować pierwsze żaluzje i razem z uszczelkami montowaliśmy je u klientów. Jeszcze w tym samym roku osiągnęliśmy obrót 5 mln CZK i otworzyliśmy sklep firmowy w Ostrawie. Produkcję przenieśliśmy z garażu przydomowego do wynajętych pomieszczeń w miejscowości Bolatice. 1994 rok był pod znakiem dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na nasze żaluzje do wnętrz. Mieliśmy już 45 pracowników z rocznym obrotem 25 mln CZK. W 1995 roku postanowiliśmy uruchomić produkcję własnych komponentów do żaluzji i innej techniki zaciemnieniowej. Kupiliśmy swój pierwszy budynek w miejscowości Rohov, pierwsze 3 wtryskarki i pierwsze maszyny do własnej narzędziowni. Wtedy już mieliśmy 76 pracowników a nasz roczny obrót sięgał 49 mln CZK. Dotychczasowe pomieszczenia już nam nie mogły wystarczyć, dlatego w 1996 roku produkcję żaluzji przeniesiono do pomieszczeń w miejscowości Chuchelná.

pieczęć 25 lat

Ale nasz wysiłek przynosił owoce. W 1998 roku pierwszy raz eksportowaliśmy nasze wyroby za granicę. Następny 2000 rok oznaczał dla nas ogromny przyspieszenie rozwoju firmy. Opracowaliśmy nowy typ żaluzji z obsługą łańcuszkiem „ISOTRA system“ i pierwszy raz wystawialiśmy na największych światowych targach techniki zaciemnieniowej R+T w Stuttgarcie jako jedyna czeska firma. W 2001 roku nadal utrzymywaliśmy nasze, nie boimy się powiedzieć "szalone" tempo. Wtedy mieliśmy już 146 pracowników z rocznym obrotem 101 mln CZK. Dotychczasowe pomieszczenia wciąż nie wystarczały na nasz rozwój, dlatego kupiliśmy 2 hale produkcyjne w miejscowości Rohov i zmodernizowaliśmy je własnymi siłami. W tym samym roku uruchomiliśmy produkcję pierwszych żaluzji zewnętrznych z produkcją 20 szt. żaluzji miesięcznie.

maszyna

Kamieniem milowym w naszej działalności był 2004 rok, kiedy kupiliśmy nasz współczesny zakład produkcyjny w Opawie, dążąc do przeniesienia po 12 latach działalności całej firmy na jedno miejsce. W następnych latach nasze dążenia, wysiłek i wytrwałość przynosiły następne owoce. Formę prawną zmieniliśmy na ISOTRA a.s., eksportowaliśmy do 46 krajów świata, wprowadziliśmy produkcję rolet zewnętrznych, siatek na owady, bram garażowych i krat, produkcję form do wtryskiwania termoplastów. Inwestowaliśmy niemałe środki finansowe w wyposażenie własnej narzędziowni (centra obróbcze, technologia CNC do cięcia strumieniem wody, itd.), własny dział rozwoju i biuro konstrukcyjne. Zaczęliśmy stosować najnowsze technologie 3D, aktywnie uczestniczyliśmy w międzynarodowych targach w Europie i poza Europą. Skonstruowaliśmy własne maszyny do cięcia i w pełni zautomatyzowane nitki walcownicze. Posiadamy 16 wzorów użytkowych i 6 patentowanych wynalazków. Współpracowaliśmy z Wyższą Szkołą Górniczą – Uniwersytetem Technicznym w Ostrawie w rozwoju jednostki napędowej elektromobilu KAIPAN. Wprowadziliśmy na rynek szeroką skalę rolet tekstylnych, markiz zewnętrznych, rolet screenowych, systemów plisse z możliwością implementacji do systemów dachowych, oraz absolutnie unikatową żaluzję łańcuchową TITAN. Wprowadziliśmy nową technologię wykańczania powierzchni DECORAL do dekorowania profili aluminiowych.

W ubiegłym roku osiągnęliśmy obrót 643 mln CZK. Naszym obecnym 470 pracownikom w 2015 i w 2016 roku wypłaciliśmy w świadczeniach i nadzwyczajnych premiach kwotę w wysokości 30,8 mln CZK na dowód tego, jak bardzo cenimy sobie ich pracy. Już w 2013 roku zdobyliśmy międzynarodowo uznawane wyróżnienie „Top rating“ za stabilność, wypłacalność i wiarygodność. Staliśmy się jednym z czołowych czeskich i światowych producentów techniki zaciemnieniowej w RC i liderem w swojej branży. Nie boimy się twierdzić, że jesteśmy jedyną firmą na świecie w branży techniki zaciemnieniowej, która potrafi opracować nowy wyrób na zamówienie, zaprojektować wzornictwo, wyprodukować do niego poszczególne komponenty, przetestować i certyfikować nowy produkt, nastawić procesy technologiczne, skonstruować nowe maszyny i urządzenia i w ten sposób dostarczyć kompletną technologię. Obecnie z naszym zespołem rozwojowym pracujemy nad najwydajniejszą linią w branży techniki zaciemnieniowej do produkcji żaluzji zewnętrznych różnych typów, z wprowadzeniem technologii rewolucji przemysłowej 4.0, co oznacza trend digitalizacji i z nią związanej automatyzacji, umożliwiającej znaczną wariabilność wyrobów i produkcji. Na targach budowlanych FOR ARCH 2016 w Pradze nasze stoisko zostało wyróżnione jako najlepsza ekspozycja targowa o powierzchni ponad 60 m2. Na tegorocznych międzynarodowych targach CONECO w Bratysławie nasza żaluzja łańcuchowa TITAN 90 zdobyła wyróżnienie za innowacyjny wyrób.

Jednocześnie nasza firma zdobyła 3 miejsce w rankingu Czeskich Liderów w Kraju Morawsko-śląskim. Wielkim wyróżnieniem jest dla nas CZECH TOP 100 – scoringowa ocena Czech Stability Award AAA, z którą zostaliśmy zaliczeni do najstabilniejszych firm w Republice Czeskiej.

certyfikat

O tym, jak firma rozwinie się do dzisiejszych rozmiarów, nigdy nam się nawet nie śniło. Nasz rozwój był często efektem logicznego nawiązywania i reakcji na zapotrzebowanie na czeskim i zagranicznym rynku. Mamy pomysły, wiemy co, wiemy jak i mamy liczną grupę stałych odbiorców. Idee trzeba realizować, ale to już nie idzie tak szybko a na pewno nie łatwo. Niniejszym pragniemy podziękować wszystkim naszym klientom, którzy z nami współpracują już tyle lat. Chcielibyśmy również przede wszystkim podziękować wszystkim naszym pracownikom, którzy nam swoją pracą, swoim zapałem, wysiłkiem i zaangażowaniem pomagają w wytwarzaniu wyników gospodarczych firmy, którzy swoją lojalnością i przekonaniem budują kulturę firmową i partycypują w sukcesach naszej czysto czeskiej firmy, która powstała zupełnie od zera i w garażu.

Z wyrazami szacunku i podziękowania

Bohumír Blachut i Erich Stavař