Menu
800 800 110

Jak zaczynaliśmy, czyli Spojrzenie na 25 lat historii firmy ISOTRA a.s.

Po aksamitnej rewolucji wszyscy obywatele Republiki Czeskiej mogli zacząć swobodnie prowadzić prywatne przedsiębiorstwa. Wtedy przypadkiem trafiliśmy w prasie na ogłoszenie, gdzie już prywatna firma szukała w całej RC monterów do instalacji silikonowych uszczelek do okien i drzwi (do tej pory u nas była znana tylko firma Kovotěs). Nie mieliśmy żadnego kapitału, ale mieliśmy wielką ochotę coś robić i coś tworzyć. Jakiś czas jeździliśmy po domkach rodzinnych i mieszkaniach i montowaliśmy uszczelki. Zleceń było dużo i pracowaliśmy codziennie od rana do wieczora, często też w sobotę. Klienci często pytali o żaluzje do okien, czy też je montujemy. Na żaluzje wtedy były listy z czasem oczekiwania ok. 2 lat. I pomył już był na świecie!

siedziba firmy

W 1992 roku założyliśmy firmę ISOTRA s.r.o., od ISO (słowo isolation – izolacja) i TRA (od słowa trade – handel). W 1993 roku zatrudniliśmy naszych pierwszych pracowników, w garażu zaczęliśmy produkować pierwsze żaluzje i razem z uszczelkami montowaliśmy je u klientów. Jeszcze w tym samym roku osiągnęliśmy obrót 5 mln CZK i otworzyliśmy sklep firmowy w Ostrawie. Produkcję przenieśliśmy z garażu przydomowego do wynajętych pomieszczeń w miejscowości Bolatice. 1994 rok był pod znakiem dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na nasze żaluzje do wnętrz. Mieliśmy już 45 pracowników z rocznym obrotem 25 mln CZK. W 1995 roku postanowiliśmy uruchomić produkcję własnych komponentów do żaluzji i innej techniki zaciemnieniowej. Kupiliśmy swój pierwszy budynek w miejscowości Rohov, pierwsze 3 wtryskarki i pierwsze maszyny do własnej narzędziowni. Wtedy już mieliśmy 76 pracowników a nasz roczny obrót sięgał 49 mln CZK. Dotychczasowe pomieszczenia już nam nie mogły wystarczyć, dlatego w 1996 roku produkcję żaluzji przeniesiono do pomieszczeń w miejscowości Chuchelná.

pieczęć 25 lat

Ale nasz wysiłek przynosił owoce. W 1998 roku pierwszy raz eksportowaliśmy nasze wyroby za granicę. Następny 2000 rok oznaczał dla nas ogromny przyspieszenie rozwoju firmy. Opracowaliśmy nowy typ żaluzji z obsługą łańcuszkiem „ISOTRA system“ i pierwszy raz wystawialiśmy na największych światowych targach techniki zaciemnieniowej R+T w Stuttgarcie jako jedyna czeska firma. W 2001 roku nadal utrzymywaliśmy nasze, nie boimy się powiedzieć "szalone" tempo. Wtedy mieliśmy już 146 pracowników z rocznym obrotem 101 mln CZK. Dotychczasowe pomieszczenia wciąż nie wystarczały na nasz rozwój, dlatego kupiliśmy 2 hale produkcyjne w miejscowości Rohov i zmodernizowaliśmy je własnymi siłami. W tym samym roku uruchomiliśmy produkcję pierwszych żaluzji zewnętrznych z produkcją 20 szt. żaluzji miesięcznie.

maszyna

Kamieniem milowym w naszej działalności był 2004 rok, kiedy kupiliśmy nasz współczesny zakład produkcyjny w Opawie, dążąc do przeniesienia po 12 latach działalności całej firmy na jedno miejsce. W następnych latach nasze dążenia, wysiłek i wytrwałość przynosiły następne owoce. Formę prawną zmieniliśmy na ISOTRA a.s., eksportowaliśmy do 46 krajów świata, wprowadziliśmy produkcję rolet zewnętrznych, siatek na owady, bram garażowych i krat, produkcję form do wtryskiwania termoplastów. Inwestowaliśmy niemałe środki finansowe w wyposażenie własnej narzędziowni (centra obróbcze, technologia CNC do cięcia strumieniem wody, itd.), własny dział rozwoju i biuro konstrukcyjne. Zaczęliśmy stosować najnowsze technologie 3D, aktywnie uczestniczyliśmy w międzynarodowych targach w Europie i poza Europą. Skonstruowaliśmy własne maszyny do cięcia i w pełni zautomatyzowane nitki walcownicze. Posiadamy 16 wzorów użytkowych i 6 patentowanych wynalazków. Współpracowaliśmy z Wyższą Szkołą Górniczą – Uniwersytetem Technicznym w Ostrawie w rozwoju jednostki napędowej elektromobilu KAIPAN. Wprowadziliśmy na rynek szeroką skalę rolet tekstylnych, markiz zewnętrznych, rolet screenowych, systemów plisse z możliwością implementacji do systemów dachowych, oraz absolutnie unikatową żaluzję łańcuchową TITAN. Wprowadziliśmy nową technologię wykańczania powierzchni DECORAL do dekorowania profili aluminiowych.

W ubiegłym roku osiągnęliśmy obrót 643 mln CZK. Naszym obecnym 470 pracownikom w 2015 i w 2016 roku wypłaciliśmy w świadczeniach i nadzwyczajnych premiach kwotę w wysokości 30,8 mln CZK na dowód tego, jak bardzo cenimy sobie ich pracy. Już w 2013 roku zdobyliśmy międzynarodowo uznawane wyróżnienie „Top rating“ za stabilność, wypłacalność i wiarygodność. Staliśmy się jednym z czołowych czeskich i światowych producentów techniki zaciemnieniowej w RC i liderem w swojej branży. Nie boimy się twierdzić, że jesteśmy jedyną firmą na świecie w branży techniki zaciemnieniowej, która potrafi opracować nowy wyrób na zamówienie, zaprojektować wzornictwo, wyprodukować do niego poszczególne komponenty, przetestować i certyfikować nowy produkt, nastawić procesy technologiczne, skonstruować nowe maszyny i urządzenia i w ten sposób dostarczyć kompletną technologię. Obecnie z naszym zespołem rozwojowym pracujemy nad najwydajniejszą linią w branży techniki zaciemnieniowej do produkcji żaluzji zewnętrznych różnych typów, z wprowadzeniem technologii rewolucji przemysłowej 4.0, co oznacza trend digitalizacji i z nią związanej automatyzacji, umożliwiającej znaczną wariabilność wyrobów i produkcji. Na targach budowlanych FOR ARCH 2016 w Pradze nasze stoisko zostało wyróżnione jako najlepsza ekspozycja targowa o powierzchni ponad 60 m2. Na tegorocznych międzynarodowych targach CONECO w Bratysławie nasza żaluzja łańcuchowa TITAN 90 zdobyła wyróżnienie za innowacyjny wyrób.

Jednocześnie nasza firma zdobyła 3 miejsce w rankingu Czeskich Liderów w Kraju Morawsko-śląskim. Wielkim wyróżnieniem jest dla nas CZECH TOP 100 – scoringowa ocena Czech Stability Award AAA, z którą zostaliśmy zaliczeni do najstabilniejszych firm w Republice Czeskiej.

certyfikat

O tym, jak firma rozwinie się do dzisiejszych rozmiarów, nigdy nam się nawet nie śniło. Nasz rozwój był często efektem logicznego nawiązywania i reakcji na zapotrzebowanie na czeskim i zagranicznym rynku. Mamy pomysły, wiemy co, wiemy jak i mamy liczną grupę stałych odbiorców. Idee trzeba realizować, ale to już nie idzie tak szybko a na pewno nie łatwo. Niniejszym pragniemy podziękować wszystkim naszym klientom, którzy z nami współpracują już tyle lat. Chcielibyśmy również przede wszystkim podziękować wszystkim naszym pracownikom, którzy nam swoją pracą, swoim zapałem, wysiłkiem i zaangażowaniem pomagają w wytwarzaniu wyników gospodarczych firmy, którzy swoją lojalnością i przekonaniem budują kulturę firmową i partycypują w sukcesach naszej czysto czeskiej firmy, która powstała zupełnie od zera i w garażu.

Z wyrazami szacunku i podziękowania

Bohumír Blachut i Erich Stavař

O nas