Efekt termoregulacyjny przy zastosowaniu zewnętrznych urządzeń techniki zaciemniającej

Wewnętrzne i zewnętrzne urządzenia zaciemniające znacząco wpływają na regulację cieplną wnętrza. Wymagane cechy szczególnie techniki zewnętrznej są oczywiste – ograniczenie temperatury latem, zmniejszenie strat cieplnych zimą. Stosowanie urządzeń przeciwsłonecznych przynosi oszczędność energii pomiędzy 20-25 % w bilansie energetycznym budynków (w zależności od konkretnego obiektu).

Produkt kluczowy – zewnętrzne urządzenia zaciemniające

Wysoka skuteczność urządzeń zaciemniających, efekt termoregulacyjny i ochronny, zmniejszanie poziomu hałasu, możliwość elektrycznego sterowania lub system podwójnego obracania lameli (w wypadku systemu ISOTRA Duo) – to są podstawowe zalety żaluzji zewnętrznych i rolet.

Efekt termoregulacyjny

Ewentualne straty cieplne można ocenić na podstawie  pomiarów termowizyjnych, które przedstawiają rozkład temperatury za pomocą pomiaru gęstości promieniowania podczerwonego z powierzchni przed użyciem zewnętrznych urządzeń zaciemniających.

Jako przykład można podać porównanie termogramów przy użytych urządzeń zaciemniających ISOTRA Zetta 70. Na podstawie wyników pomiaru można stwierdzić znaczny spadek emisji cieplnej badanych okien, jak widać na rys  1. Termogramy pokazują doskonałe zasłonięcie przestrzeni okiennych za pomocą urządzeń techniki zaciemniającej. Przenikalność cieplna z wewnętrznej części obiektu przy zastosowaniu techniki zaciemniającej ISOTRA Zetta 70 została znacznie ograniczona. Średnia temperatura w pomieszczeniu (TAVR) spadła średnio o 4,4° C w danych warunkach.

Zewnętrzne urządzenia zaciemniające znacząco wpływają na termoregulację wnętrza. Zautomatyzowane systemy zarządzania budynkiem, ich integracja z systemami kontroli żaluzji, energetyczna niezależność takich systemów oraz zmniejszenie przenikalności cieplnej umożliwia osiągnięcie wyższej jakości i komfortu mieszkania przy niższych kosztach.

Firma ISOTRA zajmuje się od długiego czasu technologią urządzeń przeciwsłonecznych i ich wpływem na oszczędność energetyczną. Technologie, opracowane procedury, rozwój i badania w tym zakresie powodują, że firma jest zaliczana do czołowych producentów urządzeń techniki zaciemniającej i jest traktowana jako lider w tej dziedzinie nie tylko w Republice Czeskiej, ale i na świecie.

.