Szukaj
Świat Isotry
16. czerwca 2023

Systemy dachowe do doskonałego zaciemnienia nie tylko pomieszczeń na poddaszu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
203 przeczytanie
Systemy dachowe do doskonałego zaciemnienia nie tylko pomieszczeń na poddaszu
Najczęstszym miejscem zaciemnienia pomieszczeń na poddaszu jest niewątpliwie okno dachowe. Jednak dzięki zaawansowanej architekturze i współczesnym możliwościom może być więcej możliwości jak i co zaciemnić. Najczęstszym elementem techniki zaciemniającej do zaciemniania dachowego jest z pewnością roleta dachowa. Może to być jednak również wewnętrzna żaluzja pozioma lub składana tekstylna żaluzja plisé. Z produktów zewnętrznych tj. na pewno dachowa roleta ekranowa.

Wewnętrzne dachowe systemy zaciemnienia

Najpopularniejsza wewnętrzna roleta dachowa

Wysoka jakość wykonania rolety R-LITE z aluminiowymi listwami prowadzącymi zapewnia, w połączeniu z odpowiednio dobranym materiałem, płynną regulację światła i ciepła. Do wyboru są materiały z wzorami lub jednobarwne, z efektem pełnego zaciemnienia, lub materiały częściowo przepuszczające światło, oraz materiały z barwnymi motywami do okien dachowych w pokojach dziecięcych, które spodobają się naszym pociechom. Niektóre typy materiałów posiadają specjalne niepalne wykończenie, którego wymaga jedna z niemieckich, francuskich lub brytyjskich norm.

Obsługuje się je ręcznie przez podnoszenie i opuszczanie rolety pociągając za dolny profil. Do obsługi rolet na wyżej położonych oknach służy teleskopowy dróżek z hakiem lub z przegubem i hakiem o długości 50-200 cm. Roletę można umieścić tylko do skrzydła okiennego od wewnątrz. Kąt nachylenia dachu nie może być mniejszy niż 30° i większy niż 90°.

Nie każdy ma poziomą żaluzję dachową

Dachowa wewnętrzna żaluzja pozioma V-LITE jest przeznaczona do wszystkich typów okien dachowych. Profil górny, dolny, oraz listwy prowadzące są wykonane z anodowanego aluminium lub aluminium w białym kolorze. Można wybrać lamelę o grubości 0,21 mm i szerokości 25 mm. Istnieje bogata paleta kolorów lameli, łącznie z imitacją drewna, metalicznymi, dymnymi, błyszczącymi, matowymi kolorami, lamele mogą być też perforowane, w paski, lub mogą mieć z każdej strony inny kolor. Drabinka, linka i taśma może być dopasowana do wybranego koloru lameli.

W zależności od umieszczenia okna, na którym żaluzja jest zamontowana, można wybrać z dwóch sposobów obsługi. Żaluzję opuszczamy i podnosimy ręcznie chwytając za dolny profil a pochylamy lamele kółkiem umieszczonym na górnym profilu lub suwakiem umieszczonym niżej na listwie prowadzącej. Do obsługi żaluzji na oknach położonych wyżej służy teleskopowy drążek stały lub teleskopowy.

Składana tekstylna żaluzja dachowa plisé

Eleganckim rozwiązaniem zaciemnienia okien dachowych jest wewnętrzny składana żaluzja tekstylna plisé, która jest w wersji z bocznymi listwami prowadzącymi do klasycznych okien dachowych, ale istnieje też sufitowa plisé do okien prostokątnych i do okien o nietypowych kształtach z różnym kątem nachylenia. Te sufitowe plisé są przeznaczone przede wszystkim do zaciemniania większych okien ogrodów zimowych od wewnątrz, gdzie jest zaciemniane każde skrzydło okienne oddzielnie.

Do wyboru jest szeroka paleta materiałów, łącznie z materiałami całkowicie zaciemniającymi, lub na odwrót, typ „firanka“, ale również materiały typu HoneyComb, to znaczy podwójny materiał przypominający kształtem plaster miodu. Według typu plisé można wybrać dwa materiały do jednej żaluzji, które można dowolnie wyciągać i zaciągać i zmieniać dwa designy. Jest możliwy montaż do listew oszklenia. Obsługa jest ręczna z pomocą uchwytu, którym plisé wyciąga się i zaciąga. Również dla tego wyrobu jest standardowo oferowany dróżek do obsługi. Wymiary różnią się w zależności od konkretnego typu plisé i są zawsze specyfikowane przez producenta w materiałach technicznych.

Zewnętrzne dachowe systemy zaciemnienia

Dachowa roleta ekranowa SKY

Jest to nowoczesny wariant zaciemnienia zewnętrznego do okien dachowych. W lecie chroni poddasze przed przegrzewaniem, w zimie zapobiega stratom ciepła. Ponadto chroni okno przed uszkodzeniem przez czynniki pogodowe, tłumi hałas z zewnątrz i od deszczu, oraz zapewnia dostateczną prywatność na poddaszu.

Dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi staje się integralną częścią nowoczesnej architektury i ważnym elementem designowym. Materiał ekranowy składa się z włókien szklanych pokrytych warstwą PVC, co zapewnia jego wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zmiany temperatury lub wilgotności. Prawidłowy dobór materiału zapewni doskonałą kontrolę nad światłem i jednocześnie kontakt wizualny z otoczeniem na zewnątrz. Ściągnięcie rolety w żaden sposób nie wpływa na funkcje okna.

Dachową roletę ekranową ISOTRA SCREEN SKY mocuje się przez przykręcenie kasety rolety do oblachowania górnej ramy okna dachowego. Obsługuje się ręcznie i służy do wyciągania i ściągania rolety. Profil kryjący można lakierować w różnych kolorach RAL i w ten sposób dopasować roletę do dachu.

Niezależnie od wyboru zaciemnienia dachowego klient ma do wyboru wiele wyrobów i ich wariantów. Może wybierać z bogatej palety kolorów profili i listew prowadzących, wielu typów stóp i lameli. Wyroby zapewniają przede wszystkim jego bezpieczeństwo i komfort, oraz nowoczesność i estetykę całego wystroju wnętrz.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
203 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
203 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.