Szukaj
Zrób to sam
4. czerwca 2025

Naprawa siatki przeciw owadom z instrukcją od ISOTRA

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
76 przeczytanie
Naprawa siatki przeciw owadom z instrukcją od ISOTRA
Siatka przeciw owadom jest niezastąpionym pomocnikiem w każdym domu. Z czasem jednak może się uszkodzić – rozerwie się, poluzuje, lub po prostu zestarzeje się i straci swoją wytrzymałość. Dobrą wiadomością jest, że wymiana siatki w ramie nie jest wcale trudna! Z naszą prostą instrukcją poradzisz sobie z tym w ciągu kilku minut.

Kiedy wymieniać siatkę w oknie?

Siatka przeciw owadom pełni ważną funkcję: chroni wnętrze przed komarami, muchami i innymi nieproszonymi owadami. Jeżeli jednak jest rozerwana lub w inny sposób uszkodzona, nie pełni swojej roli efektywnie. To, że nadszedł czas na wymianę, poznasz w prosty sposób, powodem bywają widoczne dziury lub pęknięcia, poluzowana siatka w ramie, czy też zestarzała lub uszkodzona struktura. Siatka z czasem degraduje na słońcu, wietrze i wilgoci, w wyniku czego traci też funkcjonalność.

Chcę nowej siatki przeciw owadom  

Co będzie potrzebne do wymiany siatki przeciw owadom?

Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj następujące narzędzia i materiały: 

  • pęsetę lub śrubokręt – do łatwego wyjęcie starego sznura uszczelniającego,
  • nową siatkę – można kupić w różnych kolorach i o różnej gęstości, 
  • gumę uszczelniającą (sznur uszczelniający) – trzyma siatkę szczelnie w ramie, 
  • szpachelkę, warząchew lub plastikową kartę – pomoże w umocowaniu gumy, 
  • nożyczki lub nóż łamany – do przycięcia siatki.

Jak wymienić siatkę krok po kroku

Wymiana siatki w oknie to łatwe zadanie, z którym poradzi sobie każdy majsterkowicz. Z naszą instrukcję cały proces zajmie tylko parę minut.

  • Demontaż starej siatki 
    Najpierw wyjmij siatkę okienną z ramy i połóż ją na równą powierzchnię. Z pomocą śrubokręta lub pęsety ostrożnie wyciągnij gumę (sznur) uszczelniającą, która trzyma siatkę w ramie. Śrubokrętem dostaniesz się pod gumę i powoli ją wyciągaj z rowka.
    Starą siatkę wyrzuć a gumę uszczelniającą spróbuj znów wykorzystać. Jeżeli nie jest zbyt stwardniała lub popękana, zanurz ją na chwilę do gorącej wody. Cierpło zmiękczy ją, przywróci jej elastyczność i ułatwi jej ponowne włożenie do ramy.
  • Przygotowanie nowej siatki 
    Nową siatkę połóż na ramę i przytnij ją tak, aby przekraczała krawędzie ramy o ok. 5 cm. Dzięki temu będziesz miał możliwość dokładnego umocowania i ostatecznego przycięcia.
  • Umocowanie siatki 
    Wycięty kawałek siatki połóż na ramie i zacznij przez nią stopniowo wciskać gumę uszczelniającą z powrotem do rowka ramy. Najlepiej do tego posłuży warząchew, szpachelka lub plastikowa karta, którą sznur wciśniesz do rowka równomiernie na całym obwodzie ramy. Upewnij się, że siatka jest dobrze napięta, nie powinno na niej być zagięć lub fałd.
  • Przycięcie nadmiaru siatki 
    Kiedy siatka jest dobrze umocowana, weź łamany nóż lub nożyczki i wzdłuż zewnętrznej krawędzi sznura uszczelniającego ostrożnie odetnij nadmiar materiału. Uważaj, aby nie uszkodzić samej siatki ani ramy.
  • Założenie siatki z powrotem do okna 
    Gotową siatkę włóż z powrotem do otworu okiennego. Upewnij się, że sznur uszczelniający trzyma siatkę mocno na swoim miejscu. Gotowe! Twoje okno znów jest chronione przed nieproszonymi owadami.

Inspiruj się kolejnymi zadaniami dla majsterkowiczów w naszej rubryce Zrób to sam!

Rady dla zapewnienia dłuższej żywotności siatki

  • Regularnie czyść siatkę delikatną szczoteczką lub odkurzaczem z niską siłą ssania.
  • W razie silnego wiatru lub w zimie, kiedy owady nie są aktywne, raczej wyjmij siatkę, aby wytrzymała dłużej.
  • Jeżeli masz w domu zwierzęta, rozważ użycie wzmocnionej siatki (pet screen), która jest bardziej odporna na uszkodzenie.
Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lipca 2025

Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
76 przeczytanie
Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.
Małe balkony są często niewykorzystane. Urządź swój balkon do najmniejszych szczegółów i według swoich potrzeb. Nie bój się, nic nie jest niemożliwe i nawet na małym balkonie się sporo zmieści! Mieszkanie w mieszkaniu jest dziś dostępniejsze (i często wygodniejsze) niż w dużym domu, nie ma o czym dyskutować. Jednak również ludzie z bloku czasem pragną kawałka zieleni, przyjemnego posiedzenia na świeżym powietrzu, albo relaksu na słońcu. To wszystko jest możliwe, jeżeli Twoje mieszkanie ma balkon. Nawet najmniejszy balkon można wyposażyć sprytnie i będziesz mógł z niego korzystać, głównie do tak ważnego odpoczynku.
Dom i ogród
7. lipca 2025

5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
76 przeczytanie
5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie
Ogród to idealne miejsce, gdzie dzieci mogą się wyszaleć. Ale podczas gdy one się bawią, Ty drżysz ze strachu, co znowu wymyślą. Brzmi znajomo? Na szczęście istnieją aktywności, które są jednocześnie zabawne i bezpieczne. Nie grozi Ci pęknięcie bębenków ani konieczność wzywania straży pożarnej.