Szukaj
Motywy sezonowe
21. czerwca 2022

Wiosna w pełni, przygotujmy się na owady

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
45 przeczytanie
Wiosna w pełni, przygotujmy się na owady
W raz z ociepleniem budzą się też owady. Co zrobić, aby zostały na zewnątrz i nie nękały nas w mieszkaniu?

Co z owadami w mieszkaniu

Do tego, aby owady latające wcale nie dostały się do mieszkania, służą siatki do okien i drzwi balkonowych lub tarasowych. Chodzi na pewno o zdrowszy i bardziej ekologiczny sposób, niż kupować do każdego pomieszczenie elektrycznego odstraszacza owadów do gniazdka sieciowego. Drzwiowe siatki przeciwko owadom ułatwiają chodzenie między mieszkaniem i ogrodem dzięki samoczynnemu zamykaniu. Siatek okiennych jest kilka typów do różnych okien, niektóre z nich obejdą się też bez wiercenia otworów w ramach.

Owady latające w domu

Oprócz siatek do okien i drzwi ilość owadów możesz zmniejszyć również innymi sposobami. Jeden trik zna chyba każdy: nie wietrzyć wieczorem z włączonym światłem. Światło w mieszaniu służy owadom jako latarnia i w ciągu kilku minut naleci do wewnątrz mnóstwo drobnych lotników. Oprócz tego w ograniczeniu ilości owadów pomogą na w mieszkaniu trzy triki:

Czystość i wynoszenie odpadków

W odpadkach, przede wszystkim w kilka dni niewyniesionym koszu na odpadki, rozmnażają się muchy. Wynoś śmieci codziennie, aby muchy i inne owady nie zdążyły nakłaść w nim jajeczek. Dużo sprzątaj, odkurzaj i wycieraj, aby nic nie rozmnażało się na zapadniętych okruchach i resztkach skóry.

Zapach przypraw i ziół

Jest to znany fakt, który wykorzystujemy na przykład w szafach ubraniowych walcząc z molami: owady odstraszają niektóre rośliny, przede wszystkim ich zapach.

Komary nie znoszą zapachu cynamonu. Komary, muchy i mole odstrasza lawenda, aksamitniki i mięta. Większości owadów przeszkadza też trawa cytrynowa, rozmaryn, szałwia, bazylia, oraz kocimiętka. Nie pachnie im też komarzyca, rojownik lub pelargonie.

Zapachy, które przyciągają owady, możesz wykorzystać do ich kuszenia do pułapek. Naczynie z octem jabłecznym przykryte poprzekłuwaną folią spożywczą przyciągnie i uwięzi octówki, butelka PET ze słodkim syropem będzie łapać osy.

Mięsożerne rośliny

Brzmi to jak rozwiązanie, które zaproponowałyby dzieci: kup rośliny mięsożerne i będziesz miał spokój od owadów! Oczywiście zależy od ilości (owadów i roślin), ale możesz się zdziwić: rośliny mięsożerne naprawdę skutecznie ograniczają ilość owadów w domu. Posmakują sobie na octówkach, komarach, ćmach, ale również mrówkach, pająkach i innych owadach pełzających. Idealne jest kupienie kilku różnych gatunków roślin mięsożernych, ponieważ każda specjalizuje się na trochę inne owady.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Dom i ogród
10. sierpnia 2022

Co zrobić w ogrodzie własnoręcznie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
45 przeczytanie
Co zrobić w ogrodzie własnoręcznie
Zrobić to sam, czy zwrócić się do specjalistów? Kiedy chodzi o ogród, na decyzję ma wpływ szereg czynników. Po pierwsze fakt, czy prace techniczne bawią Cię i umiesz je wykonywać, po drugie aspekt czasowy, po trzecie finansowy. Niektóre instalacje ponadto z różnych powodów lepiej zlecić specjalistom. Co możesz zrobić w ogrodzie sam?
Motywy sezonowe
8. sierpnia 2022

Najlepsze zioła do ogrodu i na balkon

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
45 przeczytanie
Najlepsze zioła do ogrodu i na balkon
Masz ogród, balkon lub przynajmniej trochę miejsca na skrzynki za oknem? Uprawiasz tam zioła? Jeżeli nie, najwyższy czas to zmienić: przynosimy przegląd najlepszych ziół, które możesz wyhodować sam.