Szukaj
Dom i ogród
4. lipca 2025

Najlepsze rośliny, które można uprawiać w pergoli

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
7 przeczytanie
Najlepsze rośliny, które można uprawiać w pergoli
Jakie rośliny uczynią przyjemniejszym pobyt pod pergolą ogrodową? Jej konstrukcja wprost kusi do użycia roślin pnących, nie musisz jednak bać się też roślin trwałych zasadzonych w skrzynkach lub ozdobnych naczyniach.

Rośliny pnące do pergoli

W przypadku roślin pnących ważne jest, czy pergola znajduje się w pełnym słońcu, czy raczej w półcieniu. Na nasłonecznionym stanowisku dobrze będzie się rozwijać winorośl, róże pnące, glicynia, wilce czy milin. W cieniu sprawdzi się kokornak lub bluszcz, a do półcienia nadaje się hortensja pnąca, powojniki, ogniki, wiciokrzewy, winobluszcze czy trzmielina.

Rodzaje roślin pnących

  • drzewa pnące – niewymagające w pielęgnacji, zwykle nie osiągają dużych wysokości
  • rośliny pnące – najlepiej wspinają się po słupach lub innych pionowych elementach
  • pnącza z wąsami czepnymi – wąsy mają tendencję do rozrastania się również na boki, dlatego najlepiej sprawdza się dla nich gęsta siatka lub solidna konstrukcja z poziomymi drutami
  • rośliny pnące z korzonkami czepnymi (np. winobluszcze) – potrafią przyczepić się nawet do zupełnie gładkiej powierzchni i porastają duże płaszczyzny, jednak mogą również wrastać w tynk.
  • rośliny pnące z korzonkami czepnymi (winobluszcze) – potrafią przyczepić się nawet do całkowicie głaskiej powierzchni i obrastają duże płaszczyzny, mogą jednak nawet wrastać w tynk

Kwitnące, czy niekwitnące rośliny pnące?

Większość roślin pnących kwitnie i latem zdobi pergolę lub inną konstrukcję efektownymi kwiatostanami oraz przyjemnym zapachem. Można jednak znaleźć również pnącza o drobnych i niepozornych kwiatach; do najbardziej znanych należy bluszcz, a także np. szparagowiec czy winobluszcz.

Chcesz na pergoli zbierać także smaczne owoce? Postaw na fasolę, ałyczę, winorośl lub aktinidię ostrolistną (mini kiwi).

Szybkorosnące rośliny pnące

Prawie wszystkie rośliny pnące rosną dość szybko, wśród rekordzistów znajdują się na przykład fasola szkarłatna, groszek pachnący, nasturcja oraz wilec. Bardzo szybko rozrasta się też powój.

Byliny i rośliny jednoroczne do skrzynek

Do skrzynek na podłogę pergoli możecie zasadzić te same rośliny, co do skrzynek na okno czy taras. Kolorowe kwiaty zapewnią wam million bells, petunie, surfinie lub sanwitalie, nietypowe ozdobne kolorowe liście ma pochwatec, zwany też afrykańską pokrzywą. Kłopot z przechowywaniem pustych skrzynek przez zimę rozwiążą byliny – na przykład ostróżka, bergenia czy rozchodnik.

Spróbuj zasadzić rośliny do nietypowych naczyń – zamiast skrzynek użyj taczki ogrodowej, drewnianej taczki, starych emaliowanych cedzaków, drewnianych korytek lub niepotrzebnych kaloszy.

Rośliny wiszące do pergoli

Do najbardziej wdzięcznych roślin do wiszących doniczek należą pelargonie, zwisające lobelie, petunie, surfinie, begonie oraz fuksje. Rośliny wiszące ozdobią pergolę przede wszystkim w pierwszych latach, gdy pnącza jeszcze nie pokryły wystarczająco dużej części jej powierzchni.

Ogród pionowy w pergoli

Jeżeli masz pergolę umocowaną do ściany (jak na przykład MIRA 2), nic nie stoi na przeszkodzie, abyś oprócz roślin pnących i skrzynek wytworzył ogród pionowy.  Tak zwane „ogrody na ścianę “ mogą być ozdobne, ale również użytkowe – wprost ze ściany możesz zbierać truskawki, pomidory, groszek, sałatę lub zioła. Do budowy ogrodu pionowego możesz użyć specjalnych skrzynek, ale możesz też wybudować własną konstrukcję, na przykład z drewnianej palety.

Rośliny wokół pergoli 

Wokół pergoli można też zasadzić krzewy. Zapewnią w pergoli prywatność i przy tym nie będą obciążać jej konstrukcji. Przyjemny aromat i widok pięknych kwiatów zapewnią bzy, róże, jaśminowiec lub budleja. Jako „jadalny” żywopłot może posłużyć na przykład aronia, świdośliwa, suchodrzew, dereń, rokitnik lub josta. Jesienią drobne ptaki docenią jagody jarzębiny, głogu i ligustru. Następną opcją jest otoczenie pergoli rabatami z ozdobnych traw, lawendy lub hortensji.

Zimą Twój ogród ożywi dereń świdwa, którego czerwone gałązki ostro kontrastują z pokrywą śniegową.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Motywy sezonowe
9. lipca 2025

Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
7 przeczytanie
Używaj sobie balkonu na całego. Nawet tego najmniejszego.
Małe balkony są często niewykorzystane. Urządź swój balkon do najmniejszych szczegółów i według swoich potrzeb. Nie bój się, nic nie jest niemożliwe i nawet na małym balkonie się sporo zmieści! Mieszkanie w mieszkaniu jest dziś dostępniejsze (i często wygodniejsze) niż w dużym domu, nie ma o czym dyskutować. Jednak również ludzie z bloku czasem pragną kawałka zieleni, przyjemnego posiedzenia na świeżym powietrzu, albo relaksu na słońcu. To wszystko jest możliwe, jeżeli Twoje mieszkanie ma balkon. Nawet najmniejszy balkon można wyposażyć sprytnie i będziesz mógł z niego korzystać, głównie do tak ważnego odpoczynku.
Dom i ogród
7. lipca 2025

5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
7 przeczytanie
5 pomysłów, jak z dziećmi użyć sobie lata w ogrodzie
Ogród to idealne miejsce, gdzie dzieci mogą się wyszaleć. Ale podczas gdy one się bawią, Ty drżysz ze strachu, co znowu wymyślą. Brzmi znajomo? Na szczęście istnieją aktywności, które są jednocześnie zabawne i bezpieczne. Nie grozi Ci pęknięcie bębenków ani konieczność wzywania straży pożarnej.