Szukaj
Motywy sezonowe
1. października 2023

Międzynarodowy Dzień Tropików: nie daj się umęczyć tropikalnym upałem

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
43 przeczytanie
Międzynarodowy Dzień Tropików: nie daj się umęczyć tropikalnym upałem
Na 29 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Tropików. Jest obchodzony dlatego, aby zwrócił uwagę świata na tropikalne regiony i stan ich ekosystemów, ale kiedy myślimy o tropikach, większość z nas wyobrazi sobie przede wszystkim wielkie upały.

Na 29 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Tropików. Jest obchodzony dlatego, aby zwrócił uwagę świata na tropikalne regiony i stan ich ekosystemów, ale kiedy myślimy o tropikach, większość z nas wyobrazi sobie przede wszystkim wielkie upały. Wygląda na to, że również w tym roku będzie u nas w lecie więcej tropikalnych dni, niż byśmy chcieli.

Tropiki u nas w domu

Lato dopiero się zaczyna, a tropikalne dni jeszcze nie zniszczyły nas całkowicie. Możemy zatem wykorzystać Dzień Tropików, aby uczcić wszystko, co tropikalne.

Stwórz tropikalną atmosferę w swoim domu lub ogrodzie za pomocą jasnych i odważnych kolorów, takich jak żółty, zielony, pomarańczowy i różowy. Postaw dekoracje z motywami owoców tropikalnych i palm.

Kup tropikalne rośliny doniczkowe, takie jak palmy, bananowce, monstery lub kwitnące bromeliady. Pomogą stworzyć atmosferę i dodadzą przestrzeni przyjemnego cienia.

Zapewnij tropikalne orzeźwienie: egzotyczne owoce, grillowane mięsa i orzeźwiające lemoniady lub mrożone herbaty.

Jak się ochłodzić

Nie masz ochoty obchodzić tropików i po prostu tylko chcesz, aby nie było tak gorąco? Istnieje kilka rozwiązań i wcale nie muszą oznaczać tylko korzystania z klimatyzacji. Przede wszystkim trzeba zapobiec przegrzewaniu wnętrz, w czym mogą pomóc żaluzje zewnętrzne lub rolety i konsekwentne wietrzenie tylko w nocy i wcześnie rano. Idealnie zaraz po obudzeniu wywietrz dom lub mieszkanie przeciągiem, zaciągnij rolety przedokienne lub zamknij rolety i pozostaw je zaciągnięte tak bardzo, jak to możliwe, szczególnie po tej stronie domu, gdzie właśnie opiera się słońce. Jeśli potrzebujesz światła dziennego też w pomieszczeniach, w których w ciągu dnia świeci słońce, rozważ zakup folii izolacyjnych odbijających światło.

Nie zapomnij pić wystarczającej ilości płynów. Poruszające się powietrze wydaje nam się chłodniejsze, więc wentylator, czy to sufitowy, stojący, stołowy, czy przynajmniej ręczny, również pomoże w ochłodzeniu. Dla jeszcze większego subiektywnego ochłodzenia, umieść w pobliżu wentylatora mokry ręcznik, który odparuje wilgoć.

Jeżeli jesteś na zewnątrz, trzymaj się w cieniu. W ogrodzie pomogą w utrzymaniu chłodnego cienia zamykane lamele pergoli bioklimatyczne, ewentualni markizy nad oknami i drzwiami prowadzącymi na taras. I pozostaje tylko mieć nadzieję, że po obchodach Międzynarodowego Dnia Tropików pogoda będzie się utrzymywać w rozsądnych granicach.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
43 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
43 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.