Szukaj
Dom i ogród
7. maja 2023

Jak urządzić pokój dla gości

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
339 przeczytanie
Jak urządzić pokój dla gości
Zostało CI w domu nieużywane pomieszczenie, na przykład były pokój dziecięcy, lub niepotrzebna pracownia? Zmień je w pokój dla gości!

Najpierw sprzątnij i wymaluj

Przerabiając pokoje skorzystaj z okazji i kompletnie opróżnij całe pomieszczenie. Skontroluj stan podłogi i okien, wymaluj lub wytapetuj i dokładnie wyczyść podłogę. W pokoju goście nie powinny czuć się jak w magazynie na niepotrzebne rzeczy, ale to nie oznacza, że musi być pusty.

Potrzebujesz miejsca do odkładania i przy tym czasem chcesz gdzieś ułożyć gości? Wykorzystaj do tego celu na przykład zabudowaną szafę, lub od razu oddziel część magazynową, na przykład japońskimi ścianami. Uzyskasz dostatek miejsca a goście nie będą się czuli nieprzyjemnie.

Meble mogą być używane

Na wyposażenie nie trzeba wydawać dużych pieniędzy. Łóżko dla gości może być na przykład już nieużywane któregoś z członków rodziny, ewentualnie ze sklepu z używanymi lub tanimi meblami. Idealne jest łóżko dwuosobowe lub rozkładane, aby w pokoju wyspały się co najmniej dwie osoby. Oprócz łóżka wystarczy tylko szafka nocna i komoda lub szafa.

Przytulne warunki za parę groszy uzupełnią poduszeczki i inne tekstylia, obrazki lub obramowane fotografie rodzinne. Kolory powinny być raczej neutralne, z drugiej strony w pokoju dla gości możesz bezkarnie eksperymentować i wypróbować kolorów na ścianach, tekstyliów lub innego wykończenia wnętrza, aby sprawdzić, jak będą wyglądać w praktyce, zanim zrealizujesz je w pozostałej części mieszkania.

Możesz też urozmaicić gościom pobyt małą biblioteczką, niepotrzebnym zestawem audio, lub starym telewizorem.

Zaciemnienie do pokoju dla gości

Jeżeli jeszcze nie masz w pokoju dla gości gotowego zaciemnienia, ewentualnie stare zaciemnienie jest już brzydkie lub zużyte, zastanów się też nad nim. Przyjemne zaciemnienie bez konieczności adaptacji budowlanych zapewnią gościom na przykład rolety dzień i noc. Proste zaciemnienie bez większych inwestycji zapewnią też klasyczne aluminiowe żaluzje poziome.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
339 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
339 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.