Szukaj
Dom i ogród
7. maja 2023

Jak urządzić pokój dla gości

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
284 przeczytanie
Jak urządzić pokój dla gości
Zostało CI w domu nieużywane pomieszczenie, na przykład były pokój dziecięcy, lub niepotrzebna pracownia? Zmień je w pokój dla gości!

Najpierw sprzątnij i wymaluj

Przerabiając pokoje skorzystaj z okazji i kompletnie opróżnij całe pomieszczenie. Skontroluj stan podłogi i okien, wymaluj lub wytapetuj i dokładnie wyczyść podłogę. W pokoju goście nie powinny czuć się jak w magazynie na niepotrzebne rzeczy, ale to nie oznacza, że musi być pusty.

Potrzebujesz miejsca do odkładania i przy tym czasem chcesz gdzieś ułożyć gości? Wykorzystaj do tego celu na przykład zabudowaną szafę, lub od razu oddziel część magazynową, na przykład japońskimi ścianami. Uzyskasz dostatek miejsca a goście nie będą się czuli nieprzyjemnie.

Meble mogą być używane

Na wyposażenie nie trzeba wydawać dużych pieniędzy. Łóżko dla gości może być na przykład już nieużywane któregoś z członków rodziny, ewentualnie ze sklepu z używanymi lub tanimi meblami. Idealne jest łóżko dwuosobowe lub rozkładane, aby w pokoju wyspały się co najmniej dwie osoby. Oprócz łóżka wystarczy tylko szafka nocna i komoda lub szafa.

Przytulne warunki za parę groszy uzupełnią poduszeczki i inne tekstylia, obrazki lub obramowane fotografie rodzinne. Kolory powinny być raczej neutralne, z drugiej strony w pokoju dla gości możesz bezkarnie eksperymentować i wypróbować kolorów na ścianach, tekstyliów lub innego wykończenia wnętrza, aby sprawdzić, jak będą wyglądać w praktyce, zanim zrealizujesz je w pozostałej części mieszkania.

Możesz też urozmaicić gościom pobyt małą biblioteczką, niepotrzebnym zestawem audio, lub starym telewizorem.

Zaciemnienie do pokoju dla gości

Jeżeli jeszcze nie masz w pokoju dla gości gotowego zaciemnienia, ewentualnie stare zaciemnienie jest już brzydkie lub zużyte, zastanów się też nad nim. Przyjemne zaciemnienie bez konieczności adaptacji budowlanych zapewnią gościom na przykład rolety dzień i noc. Proste zaciemnienie bez większych inwestycji zapewnią też klasyczne aluminiowe żaluzje poziome.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
284 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
284 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.