Szukaj
Motywy sezonowe
3. października 2023

Dzień Ziemi: co możemy zrobić dla naszej planety?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
131 przeczytanie
Dzień Ziemi: co możemy zrobić dla naszej planety?
W sobotę 22 kwietnia znów przypominamy sobie, że nasza planeta nie jest niewyczerpalnym źródłem surowców i nie wytrzyma jakiegokolwiek traktowania.

W sobotę 22 kwietnia znów przypominamy sobie, że nasza planeta nie jest niewyczerpalnym źródłem surowców i nie wytrzyma jakiegokolwiek traktowania. Ziemi możemy pomóc również my a dla bardziej ekologicznego sposobu życia często nie są potrzebne drastyczne zmiany, tylko trzeba zastanowić się nad naszymi wyborami życiowymi.

Drobne decyzje, duże efekt

Idea obchodów Dnia Ziemi narodziła się pod koniec lat 60. XX wieku, a na poziomie międzynarodowym obchodzimy go od 1990 r. Ale o naszej planecie możemy – i powinniśmy – myśleć każdego dnia. Drobne wybory, takie jak rezygnacja z jednorazowych kubków i plastikowych toreb na zakupy, mogą mieć duży wpływ.

Podstawą oszczędzania jest ograniczenie konsumpcji i dotyczy to zarówno przyrody, jak też naszego portfela. Korzystaj z rzeczy, póki służą, naprawiaj je i wykorzystuj w pełni ich potencjał. Zamiast tanich narzędzi i urządzeń zainwestuj w droższe, które wytrzymają więcej. Zasada rozsądnego wykorzystania dotyczy także żywności: planuj dobrze i kupuj tylko taką żywność, którą faktycznie zjesz. Możesz także odciążyć planetę i swoje kieszenie, rzadziej spożywając mięso i produkty mleczne.

Plastik to dobry sługa, ale zły pan

Rozpowszechnienie tworzyw sztucznych oznaczało małą rewolucję: higieniczne i lekkie opakowania żywności, kosmetyków i innych towarów. Ale wygoda przerosła nas. Obecnie na dnie oceanów znajdujemy tony plastiku i co roku spożywamy dziesiątki tysięcy mikrocząsteczek plastiku.

Często korzystamy z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, nawet jeśli istnieje pełnowartościowy zamiennik wielokrotnego użytku. Pojemniki na żywność mogą być wykonane ze szkła lub stali nierdzewnej, torby na zakupy i torebki mogą być tekstylne, żywność można kupić we własnych pojemnikach w sklepach bez opakowań. Przed każdym użyciem plastikowych narzędzi zastanówmy się, czy są one konieczne.

Oszczędzanie w domu

O sposobach, jak żyć bardziej ekologicznie, już pisaliśmy na naszym blogu. Wypróbuj bardziej ekologiczne opcje produktów do higieny i sprzątania oraz noś ze sobą torby na zakupy lub pojemniki na żywność i napoje. Ustaw ogrzewanie na rozsądny poziom, wyłącz urządzenia zamiast przełączać w tryb czuwania i korzystaj z ekonomicznych programów do prania i zmywania naczyń.

Dokładna izolacja i wysokiej jakości zaciemnienie zewnętrzne również pomogą w oszczędzaniu: rolety przedokienne lub żaluzje zewnętrzne. Pomagają one w lecie zaoszczędzić koszty klimatyzacji, ponieważ dzięki nim przez okna nie dostanie się tyle palących promieni słońca, a w zimie ogrzewania, ponieważ ciepło nie promieniuje niepotrzebnie oknami na zewnątrz. Ponadto żaluzje zewnętrzne ozdobią stylowo Twój dom lub mieszkanie. Który kształt lameli będzie najlepiej odpowiadać właśnie Tobie?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Motywy sezonowe
17. marca 2024

Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
131 przeczytanie
Oaza spokoju: Jak znaleźć równowagę i spokój w świecie pełnym pośpiechu
W dzisiejszym pędzącym świecie jest ważniejsze, niż kiedykolwiek indziej, znalezienie czasu dla siebie. Odkryj, jak możesz wytworzyć swoją osobistą oazę spokoju i zachować codziennie równowagę psychiczną.
Zrób to sam
10. marca 2024

Zrób latawiec, który naprawdę lata!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
131 przeczytanie
Zrób latawiec, który naprawdę lata!
Latawiec, do którego nie potrzebujesz nic specjalnego, a jednak będzie latać? Dziś pokażemy, jak go zrobić. Będziesz potrzebować tylko kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu.