Żaluzje i rolety nie mogą być niebezpieczne dla dzieci

Dzieci są tym najcenniejszym, co mamy. Bardzo lubią zdobywać nową wiedzę i odkrywać świat wokół siebie. Każdy zna to ich ciekawskie pytanie „A dlaczego?“, lub ulubione „Co to jest?“. Bardzo ważna jest ich ochrona przed potencjalnym niebezpieczeństwem, które mogą stanowić zwykłe przedmioty wyposażenia domu, urządzenia, meble. Niestety, również żaluzje mogą się stać, zwłaszcza dla niemowląt i mniejszych dzieci, potencjalnym niebezpieczeństwem.


Od 1. 9. 2014 r. obowiązuje nowa norma EN (dokładniej 3 nowe normy). Główna jest EN 13120, która nowo reguluje zapewnienie bezpieczeństwa dzieci przed uduszeniem w niebezpiecznych pętlach, które mogą się wytworzyć na elementach do obsługi żaluzji i rolet wewnętrznych z pomocą łańcuszków i sznurów. Wszędzie, gdzie mają dostęp dzieci w wieku od 0 do 42 miesięcy, to znaczy w mieszkaniach, domkach rodzinnych, hotelach, szpitalach, kościołach, sklepach, szkołach i ogólnie wszytkich miejscach publicznych trzeba dotrzymywać tej normy.

Bezpieczny sposób obsługi żaluzji i rolet jest zapewniony na przykład z pomocą korbki, cięgła, silniczka z wyłącznikiem lub pilotem zdalnego sterowania, ewentualnie z pomocą drążka. Na tych elementach do obsługi nie występują łańcuszki ani sznury, zatem niebezpieczeństwo uduszenia jest wyeliminowane w stu procentach.

Jeżeli właśnie wybierają Państwo żaluzje wewnętrzne lub rolety, dbają Państwo z pewnością o to, aby spełniały Państwa wymagania co do zaciemnienia wnętrza, komfortu świetlnego i cieplnego do pracy i odpoczynku, obniżyły koszty klimatyzacji, oraz jednocześnie zdobiły wnętrze według Państwa wyobrażeń. Nie wolno jednak zapomnieć również o zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci.

Kompleksowa eliminacja niebezpieczeństwa uduszenia może być najlepiej osiągnięta tak, że sznur znajduje się na wysokości poza zasięgiem dzieci lub łańcuszek do obsługi posiada system zrywania lub mocny system napinający.

Żaluzje i rolety spółki ISOTRA stanowią rozwiązanie techniczne na najwyższym poziomie połączone ze spełnieniem wymagań co do nowoczesnego designu. Jest dla nas oczywistością również spełnienie wymagań normy EN 13120 w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieci, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa własne elementy ochronne.

1. Sznur na wysokości poza zasięgiem dzieci

Długość sznura do wyciągania musi być ograniczona tak, że jeżeli nie jest podana wysokość montażowa, długość sznura do wyciągania będzie mniejsza lub równa 2/3 wysokości zasłony.

141649

Jeżeli jest zadana wysokość montażowa, odległość od podłogi do dolnej części sznura będzie co najmniej 0,6 m.

pretrzeni_2-white

Można to uzyskać stosując nawijak lub dwa bloczki, które uniemożliwiają tworzenie na lince pętli i jednocześnie utrzymują ją poza zasięgiem dzieci: 

2.   System zrywania

Ewentualna niebezpieczna pętla na łańcuszku musi się rozerwać pod stopniowym działaniem obciążenia 6 kg lub najpóźniej do 5 sekund po działaniu, co zapewni zerwalna złączka na łańcuszku (pod obciążeniem łańcuszek rozłączy się).

3. Mocny system napinający

Umocowany (stały) system napinający zapobiega powstaniu luźnej pętli łańcuszka. Odległość między dwoma żyłami pętli nie może być większa niż 50 mm w miejscu wyjścia ze stałego urządzenia napinającego i jednocześnie sznury do wyciągania muszą być zabezpieczoine następująco:

  • gdzie nie jest podana wysokość instalacji i wysokość zaciemnienia jest mniejsza niż 2,5 m, długość sznura do wyciągania musi być mniejsza lub równa 1 m,
  • gdzie nie jest podana wysokość instalacji i wysokość żaluzji jest większa niż 2,5 m, długość linek musi być mniejsza lub równa wysokości zasłony po odjęciu wartości 1,5 m,
  • gdzie jest podana wysokość instalacji, odległość od podłogi do dolnej części sznura do obsługi będzie co najmniej 1,5 m.
141653

Do napięcia łańcuszka do obsługi tak, że między dwoma żyłami łańcuszka nie można było wytworzyć pętli, dojdzie z użyciem bloczka. Bloczek jest umocowany do okna i nie można z niego wyjąć łańcuszka.

Obowiązkiem producenta jest dostarczenie elementów zabezpieczających wraz z wyrobem i zwrócenie uwagi na ich montaż w instrukcji montażowej. Również sprzedawcy i firmy montażowe są obowiązane informować Państwa o dostarczanych elementach zabezpieczających, firmy montażowe są oprócz tego obowiązane zainstalować te elementy.

Do następnych obowiązków wynikających z nowej normy, które można łatwo skontrolować, jest obowiązek załączenia przez producenta do każdej żaluzji wewnętrznej lub rolety, gdzie może powstać niebezpieczna pętla i gdzie zakłada się instalację w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, ostrzeżenia w lokalnym języku. Tekst tego ostrzeżenia podaje norma EN 13120, jest dla wszystkich producentów jednakowy i wiążący i brzmi następująco:

UWAGA

  • Małe dzieci mogą udusić w pętli na sznurka, łańcuszka lub paski ktore sterują produkt.
  • Aby uniknąć uduszenia i splątania się jest potrzebne u mieśćić sznurki w miejscu niedostępnym małym dzieciom. Sznurki mogą się owinąć wokół szyji dziecka.
  • Usunąć łóżka – łóżeczka i meble zdala od okna gdzie wiszą sznurki i łańcuszki;
  • Nie należy wiązać sznurki,łańcuszki razem upewnij się, że sznurki niesą skręcone a nierobią się pętle.
141647

Ten sam tekst można znaleźć na opakowaniu wyrobu.

Więcej na ten temat