Szukaj
Motywy sezonowe
3. listopada 2023

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki: zaciemnienie jest potrzebne też nad ziemią

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
36 przeczytanie
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki: zaciemnienie jest potrzebne też nad ziemią
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki jest 12 kwietnia. Latanie nad ziemią, czy nawet poruszanie się w stanie nieważności, ma wiele specyfik. Niektóre rzeczy jednak są potrzebne zarówno na ziemi, jak też w powietrzu, a jedną z nich jest dobre zaciemnienie chroniące przed oślepianiem. Lotnicy i pasażerowie w samolotach potrzebują dobrych osłon przeciwsłonecznych. A jak najlepiej chronić się przed oślepiającymi promieniami na ziemi?

Markizy zamiast lotniczych osłon przeciwsłonecznych

Do samolotów z oszkloną kabiną można dokupić osłony przeciwsłoneczne. Składają się z poszczególnych mniejszych paneli i mogą trochę przypominać markizy. W porównaniu z osłonami są łatwiejsze w obsłudze, zapewniają przyjemnie stłumione zaciemnienie i oferują mnóstwo różnobarwnych materiałów, które można dopasować do domu i wnętrza.

Poszczególne części pasują do siebie i zapewniają maksymalną ochronę przed niepożądanymi promieniami słonecznymi? To odpowiada żaluzjom zewnętrznym. Chociaż akurat w Twoim salonie następstwa promieniowania słonecznego nie muszą być fatalne, wciąż warto chronić się przed nieprzyjemnie piekącym słońcem.

Żaluzje plisse zamiast przyciemnianych folii

Promienie słoneczne w samolocie pomogą rozproszyć przyciemniane folie polimerowe. Podobnie jak okulary słoneczne filtrują padające światło i zapobiegają oślepianiu pilota, kiedy potrzebuje lecieć pod słońce. Tak samo w zasadzie działają też żaluzje plisse: co prawda nie są przejrzyste, ale w zaciągniętym stanie przepuszczają dostatek światła słonecznego, abyśmy w pomieszczeniu dobrze widzieli, nawet gdy słońce chowa się za horyzont.

Japońskie ściany zamiast osłon przeciwsłonecznych do kokpitu

Czasami trzeba zaciemnić tylko określoną część przestrzeni. Na przykład w samolocie miejsce w kokpicie, w którym trzeba obserwować tablet z nawigacją lub instrukcjami. W tym celu stosuje się przenośne osłony – konstrukcję zaciemniającą jedną konkretną część tablicy przyrządów.

Podobnie w domu lub mieszkaniu możesz zaciemnić lub tylko wizualnie oddzielić część pomieszczenia z pomocą japońskich żaluzji. Czasem nazywa się je japońskimi roletami, ale dokładniejsza jest nazwa ściany – chodzi o wielkopowierzchniowe przesuwne panele, które stanowią oryginalny element wyposażenia wnętrza i jednocześnie z ich pomocą wytworzysz oddzielne pomieszczenie lub kącik do pracy.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
36 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
36 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.