Szukaj
Motywy sezonowe
3. listopada 2023

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki: zaciemnienie jest potrzebne też nad ziemią

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
115 przeczytanie
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki: zaciemnienie jest potrzebne też nad ziemią
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki jest 12 kwietnia. Latanie nad ziemią, czy nawet poruszanie się w stanie nieważności, ma wiele specyfik. Niektóre rzeczy jednak są potrzebne zarówno na ziemi, jak też w powietrzu, a jedną z nich jest dobre zaciemnienie chroniące przed oślepianiem. Lotnicy i pasażerowie w samolotach potrzebują dobrych osłon przeciwsłonecznych. A jak najlepiej chronić się przed oślepiającymi promieniami na ziemi?

Markizy zamiast lotniczych osłon przeciwsłonecznych

Do samolotów z oszkloną kabiną można dokupić osłony przeciwsłoneczne. Składają się z poszczególnych mniejszych paneli i mogą trochę przypominać markizy. W porównaniu z osłonami są łatwiejsze w obsłudze, zapewniają przyjemnie stłumione zaciemnienie i oferują mnóstwo różnobarwnych materiałów, które można dopasować do domu i wnętrza.

Poszczególne części pasują do siebie i zapewniają maksymalną ochronę przed niepożądanymi promieniami słonecznymi? To odpowiada żaluzjom zewnętrznym. Chociaż akurat w Twoim salonie następstwa promieniowania słonecznego nie muszą być fatalne, wciąż warto chronić się przed nieprzyjemnie piekącym słońcem.

Żaluzje plisse zamiast przyciemnianych folii

Promienie słoneczne w samolocie pomogą rozproszyć przyciemniane folie polimerowe. Podobnie jak okulary słoneczne filtrują padające światło i zapobiegają oślepianiu pilota, kiedy potrzebuje lecieć pod słońce. Tak samo w zasadzie działają też żaluzje plisse: co prawda nie są przejrzyste, ale w zaciągniętym stanie przepuszczają dostatek światła słonecznego, abyśmy w pomieszczeniu dobrze widzieli, nawet gdy słońce chowa się za horyzont.

Japońskie ściany zamiast osłon przeciwsłonecznych do kokpitu

Czasami trzeba zaciemnić tylko określoną część przestrzeni. Na przykład w samolocie miejsce w kokpicie, w którym trzeba obserwować tablet z nawigacją lub instrukcjami. W tym celu stosuje się przenośne osłony – konstrukcję zaciemniającą jedną konkretną część tablicy przyrządów.

Podobnie w domu lub mieszkaniu możesz zaciemnić lub tylko wizualnie oddzielić część pomieszczenia z pomocą japońskich żaluzji. Czasem nazywa się je japońskimi roletami, ale dokładniejsza jest nazwa ściany – chodzi o wielkopowierzchniowe przesuwne panele, które stanowią oryginalny element wyposażenia wnętrza i jednocześnie z ich pomocą wytworzysz oddzielne pomieszczenie lub kącik do pracy.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
115 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
115 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.