Szukaj
Świat Isotry
6. października 2023

Kiedy lato zapyta …

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
68 przeczytanie
Kiedy lato zapyta …
Być może zapomniałeś. W zimie była idealna pora na przemyślenie i zaplanowanie budowy ogrodowej pergoli lub zaciemnienia.

Być może zapomniałeś. W zimie była idealna pora na przemyślenie i zaplanowanie budowy ogrodowej pergoli lub zaciemnienia. Teraz przyszły słoneczne dni i dobre rolety, żaluzje, lub przyjemne miejsce do siedzenia pod pergolą bardzo by się przydało.

Jak nie zapomnieć?

Najważniejszy jest nie idealny dziennik, ale dobry tryb życia. Nadmiar stresu i brak snu pogarszają pamięć i ogólny stan psychiczny. Jeśli jednak prowadzisz zdrowy tryb życia i nadal zmagasz się z roztargnieniem, pomocna może być lepsza organizacja i skupienie.

  • Maksymalnie wykorzystuj dzienniki papierowe i elektroniczne oraz systemy list rzeczy do zrobienia.
  • Trenuj swoją pamięć z pomocą łamigłówek i gier pamięciowych.
  • Celowo ucz się na pamięć różnych list.
  • Kiedy z kimś się o czymś umawiasz, skup się i nie myśl w tej chwili o niczym innym, abyś nie zapomniał o umowie.

O czym trzeba pamiętać w tym lub w przyszłym roku w domu i w ogrodzie?

Cień i spokój do pracy i pobytu

Palące słońce potrafi uprzykrzyć dzień pracy i pobyt w domu z małymi dziećmi. Komfort świetlny i cieplny zapewni półprzezroczyste zaciemnienie dzienne, które umożliwia dostęp światła słonecznego, ale dba o to, aby nie było go za dużo. Idealnie do tego celu nadają się składane żaluzje plisse, przydatne są też rolety dzień i noc.

Zapewnij sobie niezakłócony sen

Latem nie tylko dzieci, ale także dorośli mają problemy z zasypianiem, gdy przed dziesiątą na zewnątrz jest jeszcze jasno. A przed czwartą rano znów zaczynają nas budzić pierwsze promienie słońca. Rozwiązaniem są rolety przedokienne, ewentualnie żaluzje zewnętrzne z lamelami, które zapadają do siebie (kształt Z, ewentualnie S).

Centrum odpoczynku i spotkań w ogrodzie lub w domu

Ogród zapewnia tylko połowę użytku i radości, jeżeli nie ma w nim przyjemnego miejsca do posiedzenia i odpoczynku. Wprost niezastąpiona jest pergola bioklimatyczna z zamykanymi lamelami dachowymi, które zatrzymają zarówno słońce, jak też przelotne opady.

Masz ogród wielkości dłoni, albo mieszkanie bez ogrodu i spotykacie się w pokoju dziennym lub w kuchni? Pobyt w mieszkaniu w lecie na pewno będzie przyjemniejszy, kiedy nie przeszkadzają nieprzyjemne owady. Ich obecności zapobiegną siatki do okien i drzwi.

Kiedy następne lato zapyta, będziesz mógł odpowiedzieć: „Tym razem nie zapomnieliśmy i jesteśmy na ciebie przygotowani!“.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
23. listopada 2023

Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
68 przeczytanie
Jak połączyć zaciemnienie dzienne i nocne?
Od techniki zaciemniającej oczekujemy przeważnie dwóch rzeczy: w dzień zatrzymania uciążliwych promieni słońca i zapewnienie prywatności, w nocy całkowitego zaciemnienia, aby światło nie budziło nas za wcześnie. Przeważnie są do tego potrzebne dwa różne systemy, ale istnieją też opcje, jak połączyć oba w jednym. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego mieszkania byt? Które rodzaje zaciemnienia pasują do siebie a które nie?
Dom i ogród
22. listopada 2023

Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
68 przeczytanie
Japońskie ściany – nowoczesny i elegancki element wystroju wnętrza
Duże oszklone powierzchnie wewnątrz bywają wyraźną dominantą. Optycznie zwiększą pomieszczenie, są synonimem luksusu i coraz częściej klienci życzą sobie takich elementów w domu. Ich wadą jest to, że nie każdy typ techniki zaciemniającej do nich dobrze pasuje.